توضیح کامل چرخه انتشار، تاریخ و نام نسخه های آینده‌ی جوملا

در اولین پست قصد داریم تا شما را با نحوه انتشار، تاریخ انتشار و شماره گذاری نسخه های آینده‌ی جوملا آشنا کنیم. چرا که به علت عدم ترجمه و اطلاع رسانی اینگونه مطالب، در سال اخیر بسیاری از کاربران ایرانی بدون اطلاع از کوتاه مدت بدون نسخه هایی همچون ۱.۶ و ۱.۷ به آن کوچ کرده اند.
همچنین خواهید دانست که چرا نسخه‌ی بعدی جوملا به جای 1.8 ، نسخه 2.5 خواهد بود.
نحوه‌ی انتشار مجموعه های سه تایی جوملا را در میابید و می توانید نوع نسخه منتشر شده را از رقم دوم آن متوجه شوید.
 
با مطالعه این مطلب به آسانی تشخیص خواهید داد کدام نسخه های جوملا برای استفاده های پایدار مناسب هستند و همچنین متوجه خواهید شد لازم نیست به نسخه های دیگر  رجوع کنید.


تجدید نظر در چرخه‌ی انتشار جوملا
تیم مدیریت جوملا ( Production Leadership Team ) که به اختصار PLT خوانده می شود ، هسته مرکزی مدیریت و برنامه ریزی سیستم مدیریت محتوای جوملا می باشد و تمام تصمیم گیری ها در ارتباط با آینده‌ی جوملا توسط این تیم انجام میگیرد.

در آخرین گردهمایی تیم مدیریت جوملا ( PLT ) که در اواخر ماه جولای سال ۲۰۱۲ برگزار شد، چرخه نهایی انتشار جوملا یا همان Joomla Release Cycle به صورت کامل مشخص گردید.

هم اکنون انتشار جوملا به صورت سری های ۳ نسخه ای انجام شده است که هر سه نسخه بسیار به یکدیگر شبیه هستند و شما تفاوت بزرگی بین این نسخه ها مشاهده نخواهید کرد . در این موضوع مقصود از عدم وجود تفاوت بزرگ آن است که در این سه نسخه هیچ قالب پیشفرضی به بخش کاربری و مدیریت جوملا اضافه نخواهد شد و همچنین ۹۹٪ از افزونه هایی که به روی یکی از این ۳ نسخه قابل نصب باشد، بر روی ۲ نسخه دیگر نیز قابل نصب و استفاده خواهد بود.

انتشار نسخه های ۳ تایی به صورت ۶ ماه یکبار خواهد بود. به عبارت دیگر با گذشت زمان ۶ ماه از منتشر شدن یک نسخه، نسخه‌ی بعدی انتشار خواهد یافت. و به روزرسانی جوملا از نسخه‌ های پایین هر سری ۳ تایی به ورژن های بالاتر همان سری به صورت به روزرسانی آسان بوده و به اصطلاح "تنها با یک کلیک" انجام پذیراست.

درحال حاضر پس نسخه های منتشر شده جوملا، دو نوع خواهند داشت:

نوع اول :

نسخه هایی که با پشتیبانی کوتاه مدت یا به زبان انگلیسی " Standard Term Support " که به اختصار " STS " خوانده می شوند. این نسخه ها همانطور که از اسم آن ها مشخص است دارای پشتیبانی کوتاه مدت هستند و پس از اتمام زمان مدت پشتیبانی هر یک از این نسخه ها، هیچ نسخه به روزرسانی برای آن ها منتشر نخواهد شد. همچنین هیچ قالب یا افزونه‌ی جدیدی برای نسخه ای که مدت پشتیبانی آن به پابان رسیده منتشر نشده و افزونه های قدیمی این نسخه نیز برای نسخه‌ی بالاتر به آپدیت خواهد شد . مدت زمان پشتیبانی و یا طول عمر هر نسخه کوتاه مدت جوملا " STS " ، هفت ماه (۷ ماه) خواهد بود. همانطور که عرض کردیم هر ۶ ماه یک نسخه‌ی جدید جوملا منتشر خواهد شد پس نتیجه میگیریم ، نسخه های کوتاه مدت جوملا تنها ۱ ماه پس از انتشار نسخه بعدی جوملا پشتیبانی و حمایت خواهند شد . و بعد از آن به اتمام طول عمر خود یا به زبان انگلیسی " End Of Life " که به اختصار " EOL " خوانده می شود ، می رسند.

نوع دوم:

نسخه هایی با پشتیبانی بلند مدت یا به زبان انگلیسی " Long Term Support " که به اختصار " LTS " خوانده می شوند. این نسخه ها همان گونه که از نام آن ها مشخص است دارای پشتیبانی بلند مدت هستند. و هر یک از این نسخه های بلند مدت به مدت ۱۸ ماه پشتیبانی می شوند یا به عبارتی طول عمر نسخه های بلند مدت ۱۸ ماه خواهد بود


توضیحات در رابطه با سری های ۳ نسخه ای

همونطور که گفتیم که نسخه های جوملا از این پس به صورت مجموعه هایی خواهد بود که هریک از آن ها شامل ۳ نسخه از جوملا می باشند. در شروع انتشار مجموعه‌ی ۳ نسخه ای ، یک نسخه‌ی کوتاه مدت یا STS منتشر خواهد شد. پس از گذشت مدت ۶ ماه از شروع چرخه ، نسخه‌ی کوتاه مدت یا STS بعدی منتشر میشود. و یک ماه پس از انتشار این نسخه، نسخه اولیه به پایان عمر خود می رسد (۷ ماه پس از شروع چرخه). ۶ ماه پس از انتشار دومین نسخه‌ی کوتاه مدت، یک نسخه بلند مدت یا LTS منتشر خواهد شد (۱۲ ماه پس از شروع چرخه). این نسخه‌ی بلند مدت تا ۱۸ ماه پشتیبانی شده و درست قبل از انتشار نسخه‌ي بلند مدت از چرخه‌ی بعدی به پایان عمر خود خواهد رسید.

آموزش جوملا

نحوه‌ی نامگذاری و شماره بندی نسخه های جوملا

از این به بعد نسخه های جوملا با یک عدد دو رقمی مشخص خواهند شد ، بطور مثال اگر نسخه‌ی : X.Y را به عنوان یک نسخه از جوملا در نظر بگیرید.

رقم X معرف شماره مجموعه و یا همان سری سه تایی خواهد بود، که در هر ۳ نسخه از یک مجموعه یکسان است.

رقم Y معرف زیر نسخه است و نمایانگر آن است که نسخه‌ی معرفی شده، کدام یک از نسخه های سری سه تایی است. لازم است بدانید تمام چرخه های جوملا با یک نسخه‌ی کوتاه مدت که مقدار رقم Y آن برابر صفر ( 0 ) است شروع می شوند. به عبارتی شماره نخست نسخه از هر چرخه که نسخه‌ای کوتاه مدت است، به صورت X.0 نشان داده می‌شود. پس از گذشت ۶ ماه از شروع چرخه و انتشار نسخه‌ی کوتاه مدت اول که همان X.0 است ، نسخه‌ی کوتاه مدت دوم منتشر می‌شود که رقم Y آن ، برابر با عدد یک ( 1 ) خواهد بود و به صورت X.1 نشان داده می شود. پس از گذشت مدت ۶ ماه دیگر و یا به عبارتی گذشت ۱۲ ماه از شروع چرخه حیات، یک نسخه‌ی بلند مدت به عنوان آخرین نسخه از ای چرخه منتشر خواهد شد که رقم Y آن ، برابر با عدد پنج (5) خواهد بود و به صورت X.5 نمایش داده می‌شود.

چند نمونه از نسخه های آینده‌ی جوملا

شماره های نسخه تاریخ انتشار تاریخ پایان عمر نوع نسخه
جوملا 1.6 ماه ژانویه ی سال 2011 ماه آگوست سال ۲۰۱۱ نسخه‌ی کوتاه مدت و یا STS
جوملا 1.7 ماه جولای سال 2011 ماه فوریه‌ی سال ۲۰۱۲ نسخه‌ی کوتاه مدت و یا STS
جوملا 2.5 ماه ژانویه ی سال 2012 ماه آگوست سال ۲۰۱۳ نسخه‌ی بلند مدت و یا LTR
جوملا 3.0 ماه جولای سال 2012 ماه فوریه‌ی سال ۲۰۱۳ نسخه‌ی کوتاه مدت و یا STS
جوملا 3.1 ماه ژوئن سال 2013 ماه آگوست سال ۲۰۱۳ نسخه‌ی کوتاه مدت و یا STS
جوملا 3.5 ماه جولای سال 2013 ماه فوریه‌ی سال ۲۰۱۴ نسخه‌ی بلند مدت و یا LTR


استثناء برای شماره گذاری نسخه های جوملا :

شاید با توجه به توضیحات بالا  در مورد رقم های x و y نامگذاری دو نسخه‌ی ۱.۶ و ۱.۷ برای شما عجیب باشد و در این مورد برای شما سوال ایجاد شود که نام این دو نسخه چرا با توضیحات داده شده همخوانی ندارد؟ پاسخ این است که توضیحاتی که در این مقاله ذکر شده بر اساس آخرین تصمیمات تیم مدیریت جوملا است که پس از انتشار نسخه‌ی ۱.۷ اتخاذ شده است به همین خاطر امکان اعمال این تصمیمات بر روی نسخه های قبل تر وجود ندارد اما در نسخه های بعدی این تغییرات اعمال خواهند شد. به عنوان مثال شماره‌ی نسخه بعدی جوملا به جای ۱.۸ ، نسخه ۲.۵ خواهد بود. به این ترتیب تمام نسخه هایی که به صورت X.5 منشر می شوند نسخه های طولانی مدت بوده و برای ایجاد سایت هایی پایدار بسیار مناسب و کاراتر خواهند بود.


از کدام نسخه‌ي جوملا استفاده کنیم؟


هم اکنون  دو نسخه مورد پشتیبانی و یا زنده از جوملا برای استفاده وجود دارد. نسخه ۱.۵ و ۱.۷ . متاسفانه گروه های ترجمه کننده‌ی نسخه های ۱.۶ و ۱.۷ جوملا به زبان فارسی، پس ازمنتشر شدن این نسخه ها با تبلیغات و سر و صدای بسیار زیاد کاربران را به استفاده از این نسخه ها تشویق کردند، بی آنکه به کاربران در مورد کوتاه مدت بودن این نسخه ها اطلاعی داده باشند و کاربران ایرانی نیز با مشکلات فراوان به این نسخه ها کوچ کردند. در حالی که بر اساس توصیه‌ی کاربران حرفه‌ای جوملا و همچنین اکثرا سرویس دهندگان جوملا، هرچند به روزرسانی از جوملای ۱.۷ به ۲.۵ به صورت آنلاین انجام خواهد گرفت ، اما برای داشتن وبسایتی پایدار و مورد اطمینان لازم است از نسخه های طولانی مدت یا LTR استفاده نمایید.

ارسال نظر