طرح های انواع گزینه های منو


پر کاربرد ترین انواع گزینه های منو عبارتند از : نمایش یک مطلب خاص, نمایش لیست مجموعه وبلاگ بخش یا مجموعه و صفحه نخست.در این بخش این انواع را مرور کرده و پارامتر های پایه ای این گزینه ها که در اغلب انواع گزینه های منو مشترک است را به طور مختصر شرح می دهیم .

طرح بلاگ

طرح بلاگ به شما امکان می دهد صفحه ای را ایجاد کنید که مقدمه ی مجموعه ای از مطالب ( یا گزینه های محتوا ) در آن نمایش داده شود , در هریک از این مطالب لینک "ادامه مطلب" وجود دارد تا کاربر برای مشاهده مطلب کامل روی آن کلیک کند.


همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است در پارامتر های پایه ای باید بخش یا مجموعه مورد نظر برای نمایش را انتخاب کرده و مشخص کنید که توضیحات و تصویر مجموعه یا بخش نمایش داده شود یا خیر ( که در خود بخش یا مجموعه تنظیم شده است ), همچنین در این بخش می توانید نحوه نمایش مطالب را نیز تعیین کنید. "تعداد برجسته" تعداد مطالبی را نشان می دهد که به صورت ویژه در بالای صفحه و در کل عرض صفحه نمایش داده می شوند حتی اگر شما برای نمایش سایر مطالب از بیش از یک ستون استفاده کنید."تعداد دیباچه" تعداد مطالبی را نشان می دهد که متن مقدمه آنها همراه با لینک "ادامه مطلب" ( در صورتی که این گزینه را انتخاب کرده باشید) نمایش داده می شود. تمام مطالب دیباچه در ستون های مشخص شده در فیلد "ستون ها" نمایش داده خواهد شد."تعداد پیوند ها" تعداد مطالبی از آن مجموعه یا بخش است که عنوان آنها به صورت لینک در انتهای این صفحه نمایش داده می شود تا امکان استفاده کاربر از این مطالب نیز وجود داشته باشد.
طراح های انواع گزینه های منو

شکل زیر پارامتر های پیشرفته را نشان می دهد. در این بخش شما می توانید نحوه چیدمان مطالب را تنظیم کنید.همچنین در گزینه "چیدمان چند ستونه" نحوه نمایش مطالب چند ستونه را تعیین می کنید با انتخاب"پائین" مطالب به ترتیب ابتدا در یک ستون و سپس در ستون های بعدی قرار می گیرند و با انتخاب گزینه "سرتاسر" مطالب به صورت خطی ابتدا در تمام ستون ها قرار گرفته و سپس ردیف بعدی آغاز می شود. مقدار پیش فرض برای پارامتر صفحه بندی"خودکار" است یعنی در صورتی که تعداد کل مطالبی که برای نمایش انتخاب کرده اید از تعداد مطالبی که در یک صفحه نمایش داده شده است بیشتر باشد لینک هدایت کاربر به صفحات دیگر در انتهای صفحه نمایش داده می شود.همچنین می توانید تنظیم کنید که لینک خبرخوان پیدا یا ناپیدا باشد.

طراح های انواع گزینه های منو


در طرح بلاگ صفحه ای مشابه شکل زیر ایجاد می شود. برای درک بهتر این موضوع که هر پارامتر چگونه نحوه نمایش را تغییر می دهد , مقادیر پارامتر ها را تغییر داده و تفاوت های ایجاد شده را مشاهده کنید.
طراح های انواع گزینه های منو

طرح (لیست) مجموعه

طرح لیست مجموعه این امکان را فراهم می کند که لیست مطالب موجود در یک مجموعه را در یک جدول نمایش دهید.شکل زیر پارامتر های پایه ای طرح لیست ,از جمله مجموعه , تعداد لینک هایی که می خواهید نمایش دهید , ستون های جدول عنوان داشته باشند (که مشخص شود چه اطلاعاتی در آن ستون نمایش داده می شود) یا خیر, ستون تاریخ نمایش داده شود یا خیر و همچنین فرمت نمایش تاریخ را نشان می دهد. همچنین می توانید نمایش یا عدم نمایش فیلد فیلتر را تنظیم کنید در صورت انتخاب نمایش فیلتر باید ستونی که فیلتر روی آن فعال است را نیز مشخص کنید .

طراح های انواع گزینه های منو

پارامتر های پیشرفته طرح لیست مشابه پارامتر های پیشرفته طرح بلاگ است و به شما امکان می دهد نحوه چیدمان مطالب , صفحه بندی و نمایش لینک خبر خوان را مشخص کنید.شکل زیر نشان می دهد طرح لیست مجموعه در بخش نمایش سایت شما چگونه نمایش داده خواهد شد.

طراح های انواع گزینه های منو

طرح (لیست) بخش

طرح بخش لینک لیستی از تمام مجموعه های موجود در بخش را نمایش می دهد . با کلیک روی عنوان هریک از مجموعه ها صفحه ای با طرح لیست مجموعه باز می شود.همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید پارامتر های پایه ای این طرح عبارتند از بخش , نمایش یا عدم نمایش توضیحات و تصویر بخش,نمایش یا عدم نمایش فهرست مجموعه ها ی بخش, نمایش یا عدم نمایش مجموعه های خالی,نمایش یا عدم نمایش تعداد مطالب موجود در هر بخش و نمایش یا عدم نمایش توضیحات مجموعه .

طراح های انواع گزینه های منو

شکل زیر نمونه ای از این طرح را در بخش نمایش سات نشان می دهد.

طراح های انواع گزینه های منو

طرح صفحه نخست

ایده طرح صفحه نخست مشابه صفحه اول یک روزنامه است. این طرح تعدادی مطلب از بخش ها و مجموعه های مختلف را در طرحی مشابه طرح بلاگ نمایش می دهد. برای نمایش مطالب در صفحه نخست هنگام ویرایش مطلب مقدار پارامتر صفحه نخست را "بله" انتخاب کنید.

طراح های انواع گزینه های منو
شما میتوانید ترتیب نمایش مطالب صفحه نخست را در صفحه "مدیریت صفحه نخست" اداره کنید. شماره های موجود در ستون چینش را به ترتیبی که میخواهید مرتب کرده ( ابتدا مطالب با شماره های کوچکتر نمایش داده می شوند ) و سپس روی دکمه ذخیره چیدمان در بالای ستون کلیک کنید.

طراح های انواع گزینه های منو

هنگام ایجاد لینک صفحه نخست گزینه هایی مشابه طرح بلاگ خواهید داشت.در اطلاعات نمونه نصب شده گزینه منو صفحه نخست به عنوان صفحه خانه یا پیش فرض سایت تنظیم شده است.همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید یک ستاره زرد رنگ در ستون پیش فرض این گزینه منو نمایش داده شده است.شما می توانید هریک از گزینه های منو را به عنوان صفحه پیش فرض سایت انتخاب کنید مهم این است که همیشه تنها یک صفحه پیش فرض داشته باشید زیرا این گزینه زمانی نمایش داده می شود که کاربر آدرس سایت شما (domain.com) را بدون هیچ اطلاعات صفحه دیگری مشاهده می کند. اگر یک صفحه پیش فرض نداشته باشید سایت شما نمایش داده نمی شود و بازدید کنندگان سایت با پیغام خطای 404 یا "page not found " روبه رو می شوند.

طراح های انواع گزینه های منو

اگر تصادفا گزینه منو پیش فرض سایت را حذف کردید, به آسانی روی دکمه جدید در نوار ابزار صفحه مدیریت گزینه های منو کلیک کرده و نوع گزینه منو را "طرح بلاگ صفحه نخست" انتخاب کنید.شکل زیر نشان می دهد این نوع در صفحه انتخاب نوع گزینه منو جدید کجا قرار گرفته است.

طراح های انواع گزینه های منو

پس از انتخاب طرح بلاگ صفحه نخست یک صفحه ویرایش گزینه منو مشابه سایر طرح ها باز می شود . شکل زیر گزینه هایی که برای طرح بلاگ صفحه نخست در دسترس هستند را نشان می دهد.

طراح های انواع گزینه های منو

نتیجه

در این بخش تکنیک های اولیه برای کار با گزینه های منو , کار با محتوای موجود و همچنین سازماندهی و ایجاد ساختار محتوای سایت تشریح شد.فروم جوملا و سایت هایی که اسناد جوملا را منتشر کرده اند به شما کمک می کند تا دید عمیق تری نسبت به نحوه سازماندهی محتوای سایت خود داشته باشید تا در صورت بروز هر مشکل بتوانید آن را برطرف کنید.در بخش بعد چگونگی کار با یکی از قالب های پیش فرض , اصلاح رنگ ها و سفارشی سازی تصاویر سایت را شرح می دهیم .و پس از آن درباره افزونه های جوملا , کامپوننت ها , ماژول ها , پلاگین ها و زبان ها بحث کرده توضیحاتی درباره نصب و حذف افزونه ها ارائه می دهیم . بهترین افزونه های موجود برای جوملا را نیز پیشنهاد خواهیم کرد .

ارسال نظر