کار با مدیریت رسانه و درج تصاویر

آموزش جوملا

در دو مرحله می توان تصاویر را در جوملا استاندارد درج نمود: ابتدا تصویر را با استفاده از مدیریت رسانه روی سایت آپلود نموده و سپس هنگام ویرایش یا ایجاد یک مطلب جدید با استفاده از دکمه insert picture در نوار ابزار ویرایشگر, تصویر مورد نظر را درج کرده و مشخصات آن را تعیین کنید.

با کلیک بر روی دکمه تصویر در قسمت پایین ویرایشگر, پنجره مدیریت رسانه باز می شود که امکان آپلود تصاویر را برای شما فراهم می نماید. با استفاده از منو اصلی نیز می توان به صفحه مدیریت رسانه دسترسی داشته باشید؛ برای این کار از منو سایت روی گزینه مدیریت رسانه کلیک نمایید.


برای درج تصویر در یک مطلب باید ابتدا آن را برای ویرایش باز کنید. پس از باز کردن مطلب برای ویرایش روی دکمه تصویر (زیر محیط متنی ویرایشگر) کلیک نمایید. همانگونه که در شکل زیر دیده می شود در این پنجره شما می توانید یک تصویر جدید آپلود نموده و یا یکی از تصاویر موجود را انتخاب کنید.

آموزش جوملا

توضیحات تصویر، متنی است که اگر تصویر به هر علتی نمایش داده نشود به جای تصویر در قاب آن نمایش داده می شود. عنوان تصویر، متنی است که اگر کاربر موس را روی تصویر قرار دهد، کنار تصویر به نمایش در می آید. با تنظیم حاشیه، موقعیت نمایش تصویر در صفحه تعیین می شود. ترازبندی تصویر در چپ یا راست صفحه سبب می شود، متن در سمت چپ یا راست و یا اطراف تصویر قرار بگیرد. برای نمایش عنوان تصویر در زیر آن کافی است چک ‌باکس رو به روی عنوان تصویر را انتخاب کنید . از متن موجود در فیلد عنوان تصویر برای نمایش در این گزینه نیز استفاده می شود. پس از انتخاب تصویر بر روی دکمه درج در بالا سمت راست پنجره کلیک نمایید تا تصویر در متن درج شود.

در صفحه اصلی مدیریت رسانه که از منو سایت قابل دسترسی می باشد، می توانید سه عملیات زیر را انجام دهید:

بارگذاری: برای بارگذاری فایل ابتدا روی دکمه Browse کلیک نموده و فایل تصویر/ رسانه مورد نظر را از روی کامپیوتر خود انتخاب کنید. سپس روی دکمه آغاز بارگذاری کلیک نمایید تا فایل در مسیر root/images آپلود شود.

 

ایجاد پوشه : مسیر مورد نظر را انتخاب کنید و پس از آن نام پوشه موردنظر را در فیلد رو به روی دکمه ایجاد پوشه وارد نمایید و سپس روی دکمه ایجاد پوشه کلیک کنید تا پوشه در مسیر انتخاب شده ایجاد شود.

 


حذف: برای حذف یک فایل، روی ضربدر قرمز نمایش داده شده کنار آن کلیک کنید. برای حذف همزمان چند فایل آنها را انتخاب کرده و سپس روی دکمه حذف در نوار ابزار، کلیک نمایید.

 


پس از اینکه با استفاده از دکمه تصویر در پایین صفحه، تصویر مورد نظر را درج کردید، با استفاده از دکمه insert/edit image در نوار ابزار ویرایشگر می توانید صفحات و روش نمایش تصویر را تغییر دهید. برای این کار ابتدا تصویر موجود در متن را انتخاب نموده و سپس روی دکمه insert/edit image (آیکن تصویر کوچک ) کلیک کنید. یک پنجره کوچک باز می شود که در آن می توانید گزینه های بیشتری برای روش نمایش تصویر مانند ابعاد(dimensions) , حاشیه ها (borders), فاصله های عمودی و افقی(vertical and horizontal space)  را مشخص نمایید. فاصله های عمودی و افقی در واقع فاصله های اطراف تصویر می باشند که هر متن یا تصویر دیگری حداقل در آن فاصله از تصویر قرار خواهد گرفت. شکل زیر گزینه های مختلف موجود در این پنجره را نشان می دهد.


آموزش جوملا

در سمت چپ متنی که برای ویرایش باز شده است پارامتر ها ( مطلب) قرار دارند. شما می توانید در این قسمت نویسنده متن را تغییر دهید و یا از نام مستعار برای نویسنده استفاده کنید. نام مستعار برای مشخص کردن نویسندگانی استفاده می شود که در حال حاضر در سایت فعال نمی باشند. نام این نویسندگان را به شکل دستی در این فیلد وارد می کنید. سطح دسترسی شما را قادر می سازد تا انتخاب کنید متن به شکل عمومی منتشر شود. یعنی امکان مشاهده آن برای تمام بازدید کنندگان سایت وجود داشته باشد، فقط برای کاربران ثبت شده قابل مشاهده باشد و یا فقط برای اعضایی با دسترسی های ویژه (دسترسی منتشر کننده و بالاتر ) نمایش داده شود. شما می توانید تاریخ ایجاد یک متن را تغییر دهید. تاریخ آغاز نمایش مطلب در سایت را تنظیم نمایید و اگر مطالبی دارید که تنها در دوره زمانی خاصی معتبر می باشند، می توانید تاریخ پایان انتشار متن را نیز تنظیم نمایید تا در آن تاریخ متن به شکل خودکار از حالت انتشار خارج شود.

 


پارامتر های پیشرفته همان پارامتر های کلی متون است. شما می توانید هر یک از این پارامتر ها را برای هر یک از متون به صورت جداگانه تنظیم کنید. برای مشاهده کل پارامتر های متونی که برای کل سایت تنظیم شده است، باید در صفحه مدیریت مطالب روی دکمه "پارامترها" در نوار ابزار کلیک نمایید. بیشتر این پارامتر ها در حقیقت یک انتخاب ساده بین روشن یا خاموش بودن و نمایش یا عدم نمایش یک گزینه می باشند. سه گزینه آخر کمی پیچیده تر هستند. زبان محتوا به شما این امکان را می دهد تا در صورتی که بیش از یک زبان نصب شده روی جوملا دارید , یکی از آنها را برای متن انتخاب نمایید. اگر هیچ زبانی را انتخاب نکنید، زبان پیش فرض مورد استفاده قرار می گیرد. کلید مرجع روشی برای بازگشت به متن با یک رشته متنی به جای استفاده از شناسه متن می باشد. متن ادامه مطلب: در این فیلد می توانید متن جایگزین برای نمایش در لینک "ادامه مطلب" را وارد کنید. متن پیش فرض "ادامه مطلب" است.
در اطلاعات فراداده می توانید متا تگ های "توضیحات" , "کلید واژه ها" , "روبوت ها" و "نویسنده" را وارد کنید. استفاده از این اطلاعات برای بهینه سازی موتور های جستجو مفید است.

 

پس از کامل شدن ویرایش و تنظیم پارامتر های متن باید آن را ذخیره نمایید. با کلیک روی دکمه ذخیره در نوار ابزار، متن ذخیره شده و به صفحه قبل (مدیریت مطالب) باز می گردید.

 

 

نکته

اگر در حال ویرایش یک مطلب بلند و پیچیده می باشید بهتر است با استفاده از دکمه ( ) تغییراتی را که در متن انجام داده اید ذخیره نمایید. با این کار به علت تمام شدن زمان جلسه و یا قطع اینترنت، تغییرات و کارهای کامل شده خود را از دست نخواهید داد. دکمه ( ) تغییرات ایجاد شده را ذخیره می کند و مطلب را برای ویرایش باز نگه می دارد و شما می توانید ویرایش مطلب را ادامه دهید.

 

ارسال نظر