مدیریت محتوا

آموزش جوملا

برای شروع کار به شما چگونگی حذف برخی از مطالب موجود را نشان خواهیم داد. ابتدا گزینه مدیریت محتوا را در قسمت مدیریت از منوی محتوا انتخاب کنید. با این کار صفحه مدیریت مطالب باز شده و فهرستی از مطالب موجود در اطلاعات نمونه به نمایش در می آید. برای شروع کافی است یک یا دو مطلب در هر مجموعه باقی بماند.

توسط فیلتر های بالای صفحه، تنها می توانید مطالب یک قسمت یا مجموعه را در فهرست، نمایش دهید. بر روی "انتخاب بخش" کلیک کرده و از فهرست نمایش داده شده "سوالات متداول" را انتخاب کنید تا تنها مطالب موجود در این قسمت نمایش داده شوند. در این حالت شش مطلب موجود در این قسمت در فهرست نمایش داده می شوند. برای انتخاب تمام مطالب نمایش داده شده، کنار ستون شماره, روی چک‌ باکس بالای ستون, کلیک کرده و سپس در نوار ابزار روی دکمه زباله دان کلیک کنید.بدین ترتیب مطالب این قسمت از تمام مجموعه های موجود, حذف شده و به زباله دان مطالب منتقل می شوند. بر روی فیلتر انتخاب قسمت، کلیک کرده و از فهرست نمایش داده شده گزینه "انتخاب بخش" را انتخاب کنید تا فیلتر غیر فعال شده و تمام مطالب موجود نمایش داده شوند.

به منظور مشاهده مطالبی که حذف کرده و در زباله دان قرار داده اید, روی گزینه "زباله دان مطالب" در منوی محتوا کلیک کنید. در این صفحه فهرست تمام مطالبی که از "مدیریت مطالب" حذف شده اند, نمایش داده می شود. به منظور بازگرداندن هر یک از مطالب به فهرست مطالب، می توانید در صفحه "مدیریت مطلب" آن را انتخاب کرده و در نوار ابزار روی دکمه "بازیافت" کلیک کنید. برای بازیابی مطلب در صفحه جدید نیز مطابق شکل زیر, روی دکمه "بازیافت" کلیک کنید. مطالب بازیابی شده به همان قسمت و مجموعه قبلی منتقل می شوند، اما در وضعیت منتشر نشده خواهند بود. برای نمایش عمومی مجدد این مطالب، دوباره باید آنها را منتشر کنید. اگر نمی خواهید مطلب را بازیابی کنید، در قسمت بالا سمت چپ، روی دکمه لغو صفحه، کلیک کنید, در این صورت به صفحه مدیریت زباله باز می گردید.


آموزش جوملا
اگر می خواهید قسمت و مجموعه هایی که این مطالب به آنها تعلق داشتند را حذف کنید، باید همگی آنها را از صفحه مدیریت زباله حذف کنید. به منظور انتخاب تمام مطالب نمایش داده شده، کنار ستون شماره، روی چک‌ باکس بالای ستون, کلیک کرده و در نوار ابزار روی دکمه حذف، کلیک کنید. در این صورت صفحه جدیدی برای تایید حذف این مطالب نمایش داده می شود. در این صفحه نیز مطابق شکل زیر بر روی دکمه حذف، کلیک کنید تا تمام مطالب حذف شوند. پس از انجام این کار به صفحه مدیریت زباله باز می گردید که در حال حاضر هیچ مطلب دیگری در آن وجود ندارد.

آموزش جوملا

در این مرحله نام بخش ها و مجموعه ها را تغییر خواهید داد. از منو محتوا روی گزینه "مدیریت بخش" کلیک کنید.در این صفحه لیست تمام بخش های موجود نمایش داده می شود.

اخبار

سوالات متداولروی عنوان بخش اخبار کلیک کرده و یا پس از انتخاب این بخش، در نوار ابزار، روی دکمه ویرایش، کلیک کنید. در این صورت صفحه ویرایش این بخش باز می شود. در فیلد "عنوان" وبلاگ ما یا هر مقدار دیگری که مد نظرتان می باشد را وارد نمایید. در فیلد "نام انگلیسی" مقدار موجود را حذف کرده و معادل انگلیسی عنوان مطلب را وارد کنید. به عنوان نمونه اگر عنوان وبلاگ ما را انتخاب کرده اید، عنوان انگلیسی our-blog انتخاب مناسبی است. عنوان انگلیسی در تولید آدرس های بهینه برای موتور های جستجو به کار می رود. اگر عنوان مجموعه لاتین باشد، به صورت پیش فرض، مقدار عنوان انگلیسی، برابر با عنوان بخش با حروف کوچک خواهد بود و به جای فاصله در آنها از خط فاصله (-) استفاده شده است. اگر عنوان مجموعه لاتین نباشد تاریخ و زمان ایجاد بخش به صورت پیش فرض برای عنوان انگلیسی در نظر گرفته می شود. توصیه می شود به منظور جستجوی بهینه در موتور های جستجو، عنوان انگلیسی انتخاب شده برای مطلب مورد نظر با محتوای آن همخوان باشد. بهترین گزینه، استفاده از حروف کوچک و خط فاصله به جای فاصله است. از زیر خط نیز می توان استفاده کرد اما امکان استفاده از فاصله در این فیلد وجود ندارد. هنگام ایجاد تمام مطالب و ساختار های مرتبط با مطلب، مانند مجموعه و بخش ها می توانید مقدار عنوان انگلیسی را متناسب با مطلب یا ساختار ایجاد شده انتخاب کنید، در غیر این صورت برای این فیلد از مقدار پیش فرض استفاده خواهد شد. در پارامتر "منتشر شده" می توان وضعیت انتشار بخش را مشخص کرد. شما می توانید یکی از دو مقدار بله یا خیر را برای این گزینه انتخاب کنید. با استفاده از فیلد چینش می توانید ترتیب نمایش قسمت ها را مشخص کنید.

سطح دسترسی تعیین می کند که دسترسی به یک قسمت عمومی, ثبت شده و یا ویژه است. عمومی یعنی بخش و مطالب موجود در آن برای تمام بازدید کنندگان سایت در دسترس است؛ ثبت شده یعنی این بخش از مطالب تنها برای کاربرانی که عضو سایت هستند و وارد سایت شده اند نمایش داده می شود، نهایتا سطح دسترسی ویژه، یعنی این بخش تنها برای افرادی با سطح دسترسی نویسنده و بالاتر نمایش داده خواهد شد. در ادامه می توانید توضیحات بخش را وارد کرده و در صورت نیاز، تصویر نیز برای توضیحات وارد کنید. پس از تغییر نام بخش به نام دلخواهی مانند "وبلاگ ما" روی دکمه ذخیره در نوار ابزار کلیک کنید. در این صورت قسمت مورد نظر ذخیره شده و به "صفحه مدیریت بخش" باز می گردید. شکل زیر، صفحه ویرایش بخش را نشان می دهد.


آموزش جوملا

در ادامه لازم است که مجموعه ها را ویرایش کنید.از منو محتوا گزینه مدیریت مجموعه را انتخاب کنید.با این کار صفحه مدیریت مجموعه باز می شود که لیست تمام مجموعه های موجود در داده های نمونه را نمایش می دهد .ابتدا می خواهیم تمام مجموعه های بخش "سوالات متداول" را حذف کنیم زیرا تمام مطالب موجود در این مجموعه ها را حذف کرده ایم و نیازی به این بخش نداریم .چک باکس کنار مجموعه های زیر را انتخاب کنید :

عمومی

امنیتپس از انتخاب هر دو مجموعه روی دکمه حذف در نوار ابزار کلیک کنید تا مجموعه ها به طور کامل از سایت حذف شوند.اگر تمام مطالبی که در بخش قبل به زباله دان منتقل کردیم را حذف نکرده باشید و یا مطلبی در این مجموعه ها وجود داشته باشد که هنوز به صورت منتشر شده , منتشر نشده یا بایگانی شده در سایت وجود داشته باشد, پیغامی مبنی بر این که امکان حذف این مجموعه ها وجود ندارد برای شما نمایش داده می شود.همان طور که در شکل زیر نشان داده شده است تعداد مطالب فعال موجود در هر مجموعه در ستون "تعداد فعال" مقابل عنوان مجموعه نمایش داده می شود.

آموزش جوملا

پس از حذف مجموعه های خالی بخش سولات متداول , نام مجموعه های موجود در بخش "وبلاگ ما" را اصلاح کنید.این مجموعه ها عبارتند از :

تیم توسعه

نکته ها

تازه ترین هاروی عنوان "تیم توسعه" کلیک کنید تا این مجموعه برای ویرایش باز شود.در صفحه ویرایش مجموعه, چند گزینه بیشتر از صفحه ویرایش بخش وجود دارد. ابتدا عنوان مجموعه را حذف کرده و مقدار "عمومی" یا هر مقدار دیگری که برای مجموعه عمومی وبلاگ سایت شما مناسب است را وارد کنید.مقدار عنوان انگلیسی را نیز حذف کرده و مقداری مطابق با عنوان در آن وارد کنید. در گزینه بخش در صورت تمایل می توانید بخشی را که این مجموعه به آن تعلق دارد تغییر دهید. با توجه به اهداف آموزشی این قسمت مقدار این فیلد را تغییر ندهید . در قسمت توضیحات متن موجود را حذف کرده و در یک یا دو جمله مجموعه عمومی وبلاگ سایت خود را توصیف کنید. سپس روی دکمه ذخیره در نوار ابزار کلیک کنید . شما می توانید نام سایر مجموعه های موجود در بخش "وبلاگ ما" را نیز با طی همین مراحل تغییر دهید و یا اینکه آنها را از حالت انتشار خارج کنید تا در صورت نیاز در آینده از آنها استفاده کنید.

نام مجموعه تازه‌ترین ها را به "نشریه ها" و مجموعه نکته ها را به "قراردادها" تغییر دهید. پس تغییر نام تمام مجموعه ها و حذف مجموعه های خالی صفحه مدیریت مجموعه مشابه شکل زیر خواهد بود.

آموزش جوملا
حال که نام تمام مجموعه ها تغییر کرده و مجموعه های خالی نیز حذف شده اند می توانید به صفحه مدیریت بخش بازگشته و بخش "سوالات متداول" را حذف کنید.از منو محتوا گزینه مدیریت بخش را انتخاب کنید.در صفحه مدیریت بخش, با کلیک روی چک‌باکس کنار عنوان, بخش "سوالات متداول" را انتخاب کرده و سپس روی دکمه حذف در نوار ابزار کلیک کنید.با این کار بخش سوالات متداول کاملا از سایت حذف می شود.

در مرحله بعد باید صفحات اصلی سایت مانند اولین مطلب در صفحه نخست ,صفحه درباره ما و صفحه خدمات را ایجاد کنید.این صفحات در واقع محتوای ایستای سایت را تشکیل می دهند و مشخصا به یک گزینه از منو لینک می شوند و از آنجا که به بخش یا مجموعه خاصی تعلق ندارند در هیچ طرح دیگری از منو به جز گزینه ای که به آن لینک شده اند ,نمایش داده نخواهند شد.

از منو محتوا روی گزینه مدیریت مطالب کلیک کنید.در ابتدای لیست دو مطلب ایستا وجود دارند یعنی بخش و مجموعه خاصی برای آنها تعریف نشده است. اگر مطالبی با عناوین "نرم افزار آزاد یا متن باز چیست؟" و "جوملا چیست ؟-what is joomla" در ابتدای لیست وجود ندارند می توانید با استفاده از فیلتر عنوان یا بخشی از عنوان را جستجو کنید.

مطلب نرم افزار آزاد یا متن باز چیست ؟ را ویرایش می کنیم تا به عنوان مطلب اولیه سایت در صفحه نخست برای بازدید کنندگان نمایش داده شود.روی عنوان مطلب کلیک کنید و یا پس از انتخاب مطلب دکمه ویرایش در نوار ابزار را بزنید .در صفحه ویرایش مطلب گزینه های مختلفی وجود دارد که ما برای شروع تنها مهمترین گزینه ها را شرح می دهیم و در مورد گزینه های پیچیده تر فقط اطلاعات اولیه را ذکر می کنیم .پس از آشنایی بیشتر با جوملا و ویرایش محتوا می توانید درباره استفاده یا عدم استفاده از گزینه های پیچیده تر در سایت خود تصمیم بگیرید.

اولین فیلد , فیلد عنوان است. در این فیلد باید عنوان مطلب را وارد کنید.از آنجا که این مطلب اولین مطلب سایت است که نمایش داده می شود باید عنوان را مرتبط با فعالیت های سایت انتخاب کنید اما این ارتباط نباید در حدی باشد که نوعی باز نویسی نام سایت در عنوان این مطلب رخ دهد . می توانید از یک عنوان ساده یا حتی مبالغه آمیز استفاده کنید فقط دقت کنید عنوانی که انتخاب می شود, خیلی طولانی نباشد.

پس از ویرایش عنوان مقدار فیلد عنوان انگلیسی را نیز حذف کرده و مقداری مرتبط با عنوان جدید در آن وارد کنید(۱). بخش مطلب ایستا انتخاب شده است (۲). این مطلب در حال حاضر منتشر شده است و ما می خواهیم نمایش در صفحه نخست را نیز برای این مطلب فعال کنیم (۳). مجموعه این مطلب نیز ایستا است (۴).

آموزش جوملا
زیر این بخش در صفحه ویرایش مطلب ویرایشگر پیش فرض جوملا یعنی TinyMCE که همراه با جوملا نصب شده است قرار دارد. همانظور که در تصویر زیر مشاهده می کنید .در قسمت بالای این ویرایشگر آیکن هایی وجود دارد که هرکدام یکی از قابلیت های ویرایشگر را نمایش می دهند,اغلب این آیکن ها در اکثر برنامه های ویراشگر متن مشترک است.با قرار دادن اشاره گر روی هریک از این آیکن ها یک راهنمای کوچک کنار اشاره گر باز می شود که توضیح کوتاهی از کاربرد همان آیکن را نمایش می دهد .بعد از نوار ابزار ویرایشگر , یک محیط متنی نسبتا بزرگ وجود دارد(۲). در این محیط شما باید متن موجود درباره نرم افزار های آزاد را با متنی که می خواهید در صفحه نخست سایت برای بازدید کنندگان نمایش داده شود جایگزین کنید. مرحله بعد استفاده از صفحه مدیریت رسانه برای آپلود تصویر و استفاده از آن در این مطلب ویرایش شده است .

آموزش جوملا

در قسمت پائین این محیط متنی چهار دکمه وجود دارد (۳) در ادامه کاربرد هریک از این دکمه ها را شرح می دهیم :

تصویر: این دکمه برای مدیریت رسانه است که این امکان را برای شما فراهم می کند که فایل های تصویر را روی وب سایت خود بارگذاری(upload) کنید.همچنین می توانید با استفاده از این دکمه تصاویر آپلود شده را در مطلب در حال ویرایش درج کنید و یا در صورت تمایل می توانید برای درج تصاویر از آیکن insert picture در نوار ابزار ویرایشگر استفاده کنید .

صفحه بندی : با استفاده از این دکمه می توانید مطالب خیلی بلند را به چند صفحه تقسیم کنید. در این صورت لینک هایی برای هدایت کاربر به صفحات دیگر مطلب در خود مطلب نمایش داده می شود .جوملا به صورت خودکار یک جدول هدایت به صفحات مختلف مطلب ایجاد می کند.

ادامه مطلب:با استفاده از این دکمه میتوانید یک لینک "ادامه مطلب" در هر مطلب ایجاد کنید این دکمه زمانی مفید است که میخواهید در ابتدا مقدمه ای از مطلب نمایش داده شود و سپس کاربر با کلیک روی ادامه مطلب متن کامل مطلب را مشاهده کند. در این حالت ارائه یک توصیف مناسب از مطلب باعث می شود تا نظر بازدید کنندگان را جلب کنید تا روی لینک ادامه مطلب کلیک کرده و متن کامل مطلب را مطالعه کنند.

ویرایشگر کد : این دکمه حالت ویرایشگر را از حالت WYSIWYG (هرچه می بینی همان است که نمایش داده می شود ) که یک محیط بصری است به حالت ویرایش کد که یک محیط متنی برای نمایش تگ های HTML است ؛ تغییر می دهد.اگر با HTML آشنا باشید می توانید فرمت (شکل) نمایش مطلب را با استفاده از ویرایش تگ ها در این بخش تغییر دهید.

 

ارسال نظر