تعریف محتوا

آموزش جوملا

با در اختیار داشتن یک سایت تحت جوملا با اطلاعات نمونه نصب شده، می توانید تنظیم محتوای سایت را آغاز نمایید. در این بخش روش استفاده از کامپوننت محتوا در جوملا را برای تولید، ویرایش و سازماندهی مطالب در مجموعه ها و بخش ها، توضیح خواهیم داد. برای توضیح مراحل و ویژگی های مختلف از داده های نمونه که در قسمت قبل نصب کرده اید، استفاده می نماییم. الگویی که در کامپوننت محتوا می آموزید روی دیگر کامپوننت ها نیز اجرا خواهد شد. مهمترین کامپوننت برای ایجاد مطالبی که بازدید کنندگان و کاربران سایت شما مشاهده خواهند کرد، کامپوننت محتوا می باشد. مطالب در مجموعه های مختلف و مجموعه ها نیز در بخش های مختلفی مورد دسته بندی قرار می گیرند.

تعریف محتوا

این اصطلاحات از مدل های چاپی سنتی گرفته شده است. به عنوان مثال در یک روزنامه، بخش هایی مانند اخبار, ورزش, اقتصاد و فرهنگ وجود دارد.  که هر کدام دارای بخش های کوچکتری می باشند. در بخش اخبار مجموعه هایی مانند اخبار محلی و اخبار بین الملل، در بخش ورزش، بسکتبال و بیسبال، در بخش اقتصاد بورس و تجارت و در بخش فرهنگ، آشپزی و دکوراسیون داخلی وجود دارند. بنابراین شما نیز می توانید از یک تا بی نهایت بخش در سایت خود داشته باشید. آن چه که مهم می باشد این است که بدانید چطور از کامپوننت محتوا استفاده نمایید و طرحی مناسب برای سازماندهی مطالب خود ارائه نمایید.

بهترین روش برای اینکه یاد بگیرید که چطور با محتوای سایت کار کنید، بدون اینکه نیاز باشد خودتان محتوا ایجاد نمایید، کار با محتوای نمونه می باشد. پس از یادگیری ویرایش مطالب موجود و ایجاد مطالب جدید، سازماندهی بخش ها و مجموعه ها می توانید محتوای سایت خود را ایجاد نمایید.

در اطلاعات نمونه جوملا فارسی سه بخش و شش مجموعه تعریف شده و 15 مقاله وجود دارد. دو مطلب از بین مطالب، در بخش ایستا قرار گرفته است. این بدان معنی می باشد که این مطالب به بخش یا مجموعه خاصی تعلق ندارند. این دو مورد از مطالب ایستای سایت می باشند و برای نمایش آنها از روش متفاوتی استفاده می شود، اگر چه آنها همچنان بخشی از محتوای سایت می باشند. به جز در موارد خاص توصیه می شود که  همواره مطالب را در بخش و مجموعه های مرتبط ذخیره نمایید.

گزینه مدیریت محتوا را در بخش مدیریت از منوی محتوا, انتخاب کنید. با این کار صفحه مدیریت مطلب باز می شود. شکل زیر ساختار کلی این صفحه را نشان می دهد و مشخص می کند شما چه کارهایی را در این قسمت می توانید انجام دهید. دو قسمت اصلی در این صفحه وجود دارد که امکان کنترل محتوای سایت را برای شما فراهم می کند: اول نوار ابزار نمایش داده شده در گوشه سمت چپ صفحه و دوم گزینه های فیلتر.

آموزش جوملا

در نوار ابزار صفحه مدیریت مطلب، ابزار های زیر وجود دارند :

لغو بایگانی: این امکان را به شما می دهد تا یک مطلب را از حالت بایگانی به منتشر نشده، تغییر دهید. اگر می خواهید مطلبی را که لغو بایگانی شده است؛ در سایت به نمایش بگذارید، باید آن را یک بار دیگر منتشر کنید. به منظور استفاده از این ابزار با کلیک بر روی چک باکس کنار عنوان مطلب در لیست مطالب، آن را انتخاب نمایید و پس از آن لغو بایگانی را انتخاب کنید. این ابزار تنها روی مطالب بایگانی شده اجرا می شود.


بایگانی: ابزار بایگانی به شما این امکان را می دهد تا مطالب را بایگانی نمایید. مطالب بایگانی شده تنها در طرح منو "فهرست مطالب بایگانی شده" قابل دسترسی می باشند. به منظور استفاده از این ابزار با کلیک بر روی چک باکس کنار عنوان مطلب در لیست مطالب, آن را انتخاب نمایید و پس از آن بر روی دکمه بایگانی کلیک کنید. این ابزار فقط روی مطالب منتشرشده و منتشر نشده قابل اجرا می باشد.

انتشار: این ابزار به شما کمک می کند تا مطالب را منتشر کنید. تنها مطالب منتشر شده در بخش کاربری (front end) سایت، نمایش داده می شوند. به منظور استفاده از این ابزار با کلیک بر روی چک باکس کنار عنوان مطلب در لیست مطالب، آن را انتخاب نمایید، پس از آن بر روی دکمه انتشار کلیک کنید. این ابزار تنها بر روی مطالب منتشر نشده قابل اجرا می باشد.

لغو انتشار:این ابزار به شما امکان می دهد تا وضعیت انتشار مطالب منتشر شده قبلی را به حالت عدم انتشار یا منتشر نشده تغییر دهید .برای استفاده از این ابزار ابتدا با انتخاب چک باکس کنار عنوان مطلب در لیست مطالب, مطلب مورد نظر را انتخاب کرده و سپس روی لغو انتشار کلیک کنید.این ابزار تنها روی مطالب منتشر شده اجرا خواهد شد.

 

انتقال: ابزار انتقال به شما کمک می کند تا بتوانید یک مطلب را از یک بخش یا مجموعه به بخش یا مجموعه دیگری انتقال دهید. به منظور استفاده از این ابزار با کلیک بر روی چک باکس کنار عنوان مطلب در لیست مطالب، آن را انتخاب نمایید و پس از آن بر روی انتقال کلیک نمایید. صفحه جدیدی باز خواهد شد که برای تائید، عنوان مطلبی را که قصد انتقال آن را دارید، نمایش می دهد و از شما می خواهد بخش یا مجموعه ای که می خواهید مطلب به آن منتقل شود را مشخص نمایید. پس از انتخاب بخش یا مجموعه مورد نظر، روی دکمه ذخیره در گوشه بالای سمت چپ صفحه کلیک نمایید.

رونوشت برداری: این ابزار یک مطلب را کپی می نماید و یک نسخه جدید از آن را ایجاد می کند. مانند دیگر ابزاری که در بالا گفته شده است، برای استفاده از این ابزار با کلیک بر روی چک باکس کنار عنوان مطلب در لیست مطالب، آن را انتخاب نمایید و پس از آن بر روی رونوشت برداری کلیک نمایید. صفحه جدیدی باز خواهد شد که برای تأیید، عنوان مطلبی را که قصد دارید از آن رونوشت برداری کنید را نمایش می دهد و از شما می خواهد بخش یا مجموعه ای که قرار است رونوشت مطلب را در آن قرار دهید, را مشخص کنید. پس از انتخاب بخش یا مجموعه مورد نظر، روی دکمه ذخیره در گوشه بالا سمت چپ صفحه کلیک نمایید.

زباله دان: ابزار زباله دان برای حذف کردن یک مطلب از صفحه مدیریت و قرار دادن آن در زباله دان مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور استفاده از این ابزار با کلیک بر روی چک باکس کنار عنوان مطلب در لیست مطالب، آن را انتخاب نمایید و پس از آن بر روی زباله دان کلیک کنید. با این کار مطلب انتخاب شده مستقیماً به زباله دان مطالب انتقال داده می شود. شما می توانید موضوعی را که به اشتباه حذف شده است، دوباره بازیابی نمایید. برای این کار در منو محتوا بر روی گزینه زباله دان مطالب کلیک نمایید. در این صفحه مطلبی را که می خواهید بازیابی نمایید را از لیست مطالب حذف شده، انتخاب کنید و بر روی دکمه بازیافت در نوار ابزار، کلیک نمایید. اگر می خواهید یک مطلب را کاملاً از سایت حذف کنید باید آن را از صفحه مدیریت زباله نیز حذف نمایید.

ویرایش: ابزار ویرایش شما را قادر می سازد تا یک مطلب موجود را برای ویرایش باز نمایید. برای استفاده از این ابزار ابتدا باید با انتخاب چک باکس کنار عنوان مطلب در لیست مطالب، مطلب مورد نظر را انتخاب کنید و سپس روی ویرایش کلیک نمایید. با این کار صفحه ویرایش مطلب در بخش مدیریت باز می شود. پس از ویرایش مطلب، بر روی دکمه "ذخیره" در نوار ابزار نمایش داده شده، کلیک نمایید تا تغییراتی که در مطلب داده اید ذخیره شود و سپس به صفحه مدیریت مطلب بازگردید، و یا روی دکمه اعمال کلیک نمایید تا تغییرات ذخیره شوند اما در همین صفحه باقی بمانید. برای اینکه بتوانید تغییرات در بخش کاربری را مشاهده نمایید و یا اینکه هنوز تغییراتی باقی مانده باشد، می توانید از این گزینه استفاده کنید.

 

اگر مطلبی را به اشتباه برای ویرایش باز کردید و یا اگر خواستید تغییرات بر روی مطلبی انجام نشود، بر روی دکمه "بستن"  کلیک نمایید .دقت داشته باشید که اگر پیش از کامل شدن مطلب برای نمایش عمومی روی دکمه "اعمال" کلیک می کنید، حتماً باید وضعیت انتشار مطلب را به منتشر نشده تغییر دهید.

جدید: این ابزار به شما این امکان را می دهد که بتوانید یک مطلب جدید در سایت ایجاد نمایید. به منظوره استفاده از این ابزار باید روی دکمه "جدید" کلیک نمایید. با این کار در بخش مدیریت، صفحه ویرایش مطلب باز می شود. هنگامی که محتوای مطلب کامل گردید بر روی دکمه "ذخیره" در نوار کلیک کرده تا مطلب شما ایجاد شود و به صفحه مدیریت مطالب بازگردید و یا برای این که در صفحه ویرایش مطلب باقی بمانید و تغییرات را در بخش کاربری مشاهده کنید، بر روی دکمه "اعمال" کلیک نمایید. اگر بر روی دکمه "جدید" به اشتباه کلیک کرده اید، می توانید با کلیک کردن بر روی دکمه "لغو" در نوار ابزار، دوباره به صفحه مدیریت مطالب باز گردید.

گزینه ها : در اینجا شما قادر می باشید که گزینه های کلی کامپوننت محتوا را تعیین کنید .مقادیر تعیین شده در این بخش بر نحوه نمایش هر یک از مطالب مؤثر خواهد بود. بیشتر این گزینه ها را می توانید در دو جای دیگر بازنویسی کنید به طوری که مقادیر جدید تعیین شده در نمایش مطلب مورد استفاده قرار گیرد : بیشتر این پارامتر ها را میتوانید در هر یک از مطالب، به صورت جداگانه تعیین نمایید، برخی از پارامتر ها را نیز می توان در پارامتر های منو مشخص کرد. در این صورت مقادیر تعیین شده روی مطالبی که از منو لینک شده اند، اعمال می شوند. در اینجا می توانید، گزینه های فیلترینگ محتوا را مشخص کنید. در این گزینه ها، مشخص می کنید چه نوع محتوایی را می توان در ویرایشگر محتوا وارد کرد. برای باز کردن پارامتر های محتوا روی دکمه پارامترها کلیک کنید . یک پنجره pop-up باز می شود که شامل گزینه های زیر می باشد: نمایش لینک های غیر مجاز : در این پارامتر مشخص می کنید که لینک مطالبی که سطح دسترسی آنها برای اعضای سایت مشخص شده است، برای کسانی که وارد سایت نشده اند، نمایش داده شود یا خیر .

نمایش عنوان مطلب: در این پارامتر می توانید مشخص نمایید که عنوان مطلب، نمایش داده شود یا خیر.

عنوان پیوندی: در این پارامتر می توانید مشخص کنید که عنوان مطلب لینک به مطلب کامل باشد یا خیر.

نمایش متن دیباچه: در این پارامتر می توانید مشخص کنید که متن مقدمه مطالب، نمایش داده شود یا خیر .

نام بخش: در این پارامتر می توانید مشخص کنید که آیا نام بخش همراه با مطلب، نمایش داده شود یا خیر .

عنوان بخش پیوندی: در این پارامتر مشخص می کنید که در صورت نمایش نام بخش همراه با مطلب , به صورت لینک به بخش باشد یا خیر .

عنوان مجموعه‌: در این پارامتر می توانید مشخص کنید که نام مجموعه همراه با مطلب نمایش داده شود یا خیر .

عنوان مجموعه پیوندی: در این پارامتر مشخص می کنید که در صورت نمایش نام مجموعه همراه با مطلب، به صورت لینک به مجموعه باشد یا خیر .

نام نویسنده : در این پارامتر می توانید مشخص کنید که نام نویسنده در مطلب نمایش داده شود یا خیر .

تاریخ و زمان ایجاد: در این پارامتر می توانید مشخص کنید که هنگام نمایش مطلب، تاریخ و زمان ایجاد مطلب نیز نمایش داده شود یا خیر .

تاریخ و زمان ویرایش: در این پارامتر مشخص می کنید که هنگام نمایش مطلب، تاریخ و زمان ویرایش یا اصلاح مطلب نیز نمایش داده شود یا خیر .

نمایش هدایتگر: این گزینه مشخص می کند که هدایتگر بین مطالب سایت نمایش داده شود یا خیر. در صورت فعال بودن دکمه های بعدی و قبلی برای بازدید کنندگان نمایش داده می شوند تا مطالب مختلف سایت را بتوانند مرور کنند .

لینک ادامه مطلب: این پارامتر شما را قادر می سازد که مشخص کنید لینک "ادامه مطلب " نمایش داده شود یا خیر . همراه با نمایش مقدمه، این امکان را نیز برای کاربران سایت فراهم می کند که مطالب را به صورت کامل مشاهده نمایند .

امتیاز دهی/ نظر دهی مطلب: در این پارامتر قادرید که مشخص نمایید سیستم امتیاز دهی به مطلب نمایش داده شود یا خیر.

شمایل ها: در این پارامتر مشخص می کنید توابع PDF , چاپ و ایمیل به صورت متن یا یک آیکن باشند.

شمایل :PDF در این پارامتر می توانید مشخص کنید که این امکان برای کاربران فراهم باشد تا بتوانند یک نسخه PDF از مطلب را مشاهده نمایند یا خیر .

شمایل چاپ: در این پارامتر می توانید مشخص نمایید که امکان چاپ مطلب برای بازدید کنندگان وجود داشته باشد یا خیر

شمایل پست الکترونیک: در این پارامتر مشخص می نمایید که امکان ارسال ایمیل با اطلاعات مطلب برای بازدید کنندگان فراهم باشد یا خیر .

بازدید ها: در این پارامتر مشخص می نمایید تعداد دفعاتی که مطلب بازدید شده است نمایش داده شود یا خیر .

جستجو برای هر گزینه خبر خوانی که نمایش داده می شود : در این پارامتر نیز مشخص می کنید در نمایش خبر خوان، فقط متن مقدمه نمایش داده شود یا متن کامل مطلب نیز نمایش داده شود.

گزینه های فیلترینگ: این مجموعه برای حفاظت از سایت شما در مقابل حملاتی می باشد که با ورود داده ها در ویرایشگر محتوا  انجام می گیرد. به صورت پیش فرض هیچ محدودیت و فیلتری برای مدیریت سایت وجود نداشته زیرا مدیریت سایت (super administrator) توانایی کنترل تمام قسمت های سایت را دارد. همچنین به صورت پیش فرض یک مجموعه لیست سیاه برای سایر گروه ها تعریف شده است که شامل کدهایی می شود که معمولا در حملات اینترنتی از آنها استفاده می شود. امکان وارد کردن این گروه از کدها در ویرایشگر مطلب برای اعضای این گروه ها وجود ندارد. اگر گزینه های فیلترینگ را تغییر بدهید دیگر تنظیمات پیش فرض معتبر نخواهند بود زیرا تنها یک قانون فیلترینگ در سایت قابل اجرا می باشد. بهتر است تنظیمات پیش فرض را برای حفاظت بیشتر تغییر ندهید. این فیلتر تمام کدهای غیر مجاز را به صورت خودکار، از مطالب حذف می کند. حتی اگر مطالب ذخیره شده باشند. گزینه های فیلتر عبارتند از : گروه های فیلتر : گروه هایی که می خواهید فیلتر بر روی آنها اجرا شود را در این قسمت انتخاب نمایید.

نوع فیلتر , لیست سیاه (پیش فرض), لیست سفید , بدون: HTML  لیست سیاه که به صورت پیش فرض انتخاب شده است، می تواند تعدادی از کدهای مخرب را که معمولاً در حملات اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرند را فیلتر کند. اگر لیست سفید انتخاب شود، باید لیستی از کدهایی را وارد نمایید که تنها استفاده از آنها در مطالب مجاز می باشد. همچنین در این حالت می توانید لیست صفات تگ های مجاز را نیز وارد کنید .

تگ های فیلتر: در این فیلد باید تگ های html مورد نظر را وارد نمایید. این تگ ها با توجه به نوع فیلتری که انتخاب شده است، تگ های مجاز یا تگ های غیر مجاز خواهند بود .

صفات تگ: در این فیلد می توانید صفات تگ مجاز در محتوای مطالب را وارد نمایید .

راهنما: با کلیک کردن بر روی این دکمه، صفحه راهنما با اطلاعاتی درباره این پارامتر ها باز می شود .

دقت نمایید در صورتی که هر یک از مقادیر پیش فرض گزینه ها را تغییر می دهید، باید برای اعمال تغییرات روی دکمه "ذخیره" در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید. برای لغو تغییرات نیز روی دکمه "لغو" کلیک نمایید .

شما همچنین می توانید برای پیدا کردن سریع مطالب در صفحه مدیریت مطالب، از گزینه های فیلترینگ موجود در این صفحه استفاده نمایید. این امکان به ویژه برای سایت هایی با تعداد مطالب زیاد بسیار مفید می باشد .

گزینه های فیلترینگ عبارتند از :

فیلتر: در این فیلد می توانید عنوان یا بخشی از عنوان مطلب مورد نظر را برای جستجو وارد نمایید تا تنها مطلبی با این عنوان در لیست مطالب نمایش داده شود و یا تمام مطالبی که این متن بخشی از عنوان آنها است، نمایش داده شوند.

انتخاب بخش: در این فیلد این امکان را دارید تا یک بخش خاص را برای نمایش انتخاب کنید تا فقط مطالب موجود در آن بخش نمایش داده شوند .

انتخاب مجموعه: در این فیلد این امکان را دارید تا یک مجموعه خاص را برای نمایش انتخاب کنید تا فقط مطالب موجود در آن مجموعه به نمایش درآیند.

انتخاب نویسنده: در این فیلد این امکان هست که بتوانید مطالب را با انتخاب یک نویسنده خاص فیلتر کنید.

انتخاب وضعیت: در این فیلد قادر می باشید که  مطالب را با توجه به وضعیت انتشار آنها فیلتر نمایید. سه حالت مختلف برای مطلب وجود دارد: منتشر شده، منتشر نشده و بایگانی شده.در انتها می تواند محتوای نمونه موجود در سایت را ویرایش نمایید تا در مراحل بعد برای ایجاد مطالب سایت خود به قدر کافی با تجربه باشید .

ارسال نظر