گزینه های اصلی پیکربندی کلی سایت

آموزش جوملا

 

صفحه پیکربندی کلی شامل سه بخش متفاوت می باشد:

1- با استفاده از گزینه های موجود در تب سایت می توان نوع نمایش سایت در قسمت عمومی, یعنی آنچه کاربران موقع بازدید از سایت شما مشاهده می کنند را تغییر داد. به عنوان مثال این تب شامل گزینه هایی از قبیل تعیین ویرایشگر پیش فرض که برای تمام کاربران نمایش داده می شود و یا اینکه آیا خدمات سایت به کاربران ارائه شود یا خیر ( سایت آنلاین است یا آفلاین), و همچنین فراداده های سایت شما می باشد. در این قسمت همچنین می توانید برخی تنظیمات مربوط به سئو مانند آدرس های بهینه برای موتور های جستجو را انتخاب نمایید.2- با استفاده از گزینه های موجود در تب سیستم که مربوط به پیکربندی سیستم جوملا هستند چگونگی عملکرد این سیستم، تحت تاثیر قرار می گیرد. در این تب همچنین می توان برخی از دسترسی ها و نحوه مدیریت برخی از داده ها را در سیستم، تنظیم کرد.


2- با استفاده از گزینه های موجود در تب سیستم که مربوط به پیکربندی سیستم جوملا هستند چگونگی عملکرد این سیستم، تحت تاثیر قرار می گیرد. در این تب همچنین می توان برخی از دسترسی ها و نحوه مدیریت برخی از داده ها را در سیستم، تنظیم کرد.

3- با استفاده از گزینه های موجود در تب سرور که در آن گزینه های مربوط به پیکربندی وجود دارد، می توان مشخص کرد که جوملا و تنظیمات سرور، چگونه با هم کار کنند.

در تب سایت تنها لازم است برخی از گزینه ها تغییر کنند. نام سایت همان عبارتی است که هنگام نصب جوملا وارد کرده اید. اگر می خواهید این نام را تغییر دهید می توانید نام جدید را در فیلد نام سایت وارد کنید(1).

بخش اطلاعات فراداده به صورت پیش فرض شامل اطلاعاتی درباره جوملا است؛ برای وارد کردن اطلاعاتی مرتبط با سایت خود، لازم است این اطلاعات را اصلاح کنید. فیلد "فراتوضیحات کلی سایت"(۲) یک جمله کوتاه درباره سایت شماست که خلاصه ای از فعالیت های سایت را بیان می کند. سعی کنید تعداد کاراکتر های مورد استفاده در این فیلد بیش از ۱۲۰ کاراکتر نباشد تا کل توضیحات بدون برش در موتور های جستجو نمایش داده شود .

فیلد "فراکلید واژه های کلی سایت" (۳) فهرستی از کلمات و یا عبارات کلیدی سایت است که با کاما از یکدیگر جدا شده اند. کلمات کلیدی عبارات دو تا چهار کلمه ای مرتبط با سایت و محتوای آن هستند. در استفاده از کلمات کلیدی همواره دقت کنید زیرا کیفیت کلمات انتخابی نسبت به کمیت آنها برتری دارد. برای شروع کار با کلمات کلیدی، پنج واژه اصلی مرتبط با سایت را انتخاب کرده و در فیلد "فراکلید واژه های کلی سایت" وارد کنید. سپس با استفاده از همین کلمه ها، عبارات دو تا چهار کلمه ای بسازید که هم معنی با هر یک از آن ۵ کلمه اصلی بوده یا معنایی نزدیک به آنها داشته باشند.


آموزش جوملا

در ادامه با رشد تعداد بازدید کنندگان سایت و بررسی اطلاعات آماری آن، مسیر دسترسی کاربران به سایت شما مشخص شده و متوجه می شوید که کدام کلید واژه ها را بیشتر جستجو می کنند. در این صورت شما می توانید بصورت هدفمند کلمات کلیدی موجود در این فیلد را به روز رسانی کنید.

در سمت راست صفحه، تنظیمات سئو قرار دارد. در این بخش شما می توانید آدرس های سایت را برای موتور های جستجو، بهینه و برای کاربران سایت، قابل خواندن نمایید. در سایت های پویا مانند سایت هایی که با جوملا راه اندازی شده اند، آدرس صفحات مختلف سایت به صورت خودکار و توسط کد های برنامه ایجاد می شود.


آموزش جوملا

پس از فعال کردن آدرس های بهینه برای موتور های جستجو، استفاده از Apache mod_rewrite ,تغییر نام فایل htaccess.txt به htaccess. و افزودن پسوند به نشانی های اینترنتی آدرس های سایت، بعنوان مثال آدرس از چیزی مشابه با


www.mysite.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=1&Itemid=50

به

www.mysite.com/the-news.html

تغییر می کند .سه فاکتور در ایجاد آدرس های بهینه برای موتور های جستجو نقش دارند :

ایجاد URL های قابل خواندن : برای این کار علاوه بر این که باعث میشود که آدرس صفحات شما قابل خواندن و فهمیدن باشند به شما این امکان را می دهد که با انتخاب کلمات کلیدی و عبارات مناسب در آدرس صفحه نشان دهید که محتوای صفحه چیست ( مطابقت آدرس با محتوا ) و این باعث جستجوی بهینه محتوای سایت شما در موتور های جستجو می شود.

استفاده از Apache mod_rewrite :این یک تکنولژی روی وب سرور ها است که دستوراتی برای تولید آدرس های بهینه را اجرا می کند . برای استفاده از این امکان باید روی سروری باشید که Apache را اجرا کرده و ماژول mod_rewrite روی آن فعال باشد.همچنین باید نام فایل htaccess.txt
موجود در پوشه اصلی جوملا را به htaccess. تغییر دهید.

افزودن یک پسوند به آدرس صفحات :پسوند ها نوع فایلی که نمایش داده شده است را مشخص می کنند. در صورت فعال بودن این گزینه صفحات وب هنگام نمایش پسوند html. خواهند داشت.شکل زیر فایل htaccess.txt جوملا و فایل htaccess. که برخی سرور ها به صورت پیش فرض در پوشه ریشه حساب شما قرار می دهند را در FileManager نشان می دهد.

آموزش جوملا

نکته

برای تغییر نام htaccess.txt به htaccess. با استفاده از FileManager موجود در Cpanel  سرور خود، فایل htaccess.txt را انتخاب کرده و سپس در نوار ابزار روی دکمه Rename کلیک نموده و نام فایل را به htaccess. تغییر دهید. همچنین می توانید فایل htaccess.txt را باز کرده محتوای آن را کپی کرده و با کلیک روی دکمه New File در نوار ابزار، یک فایل جدید ایجاد کرده و نام آن را htaccess.  انتخاب کنید و سپس محتوای فایل htaccess.txt را در آن paste کرده و فایل را ذخیره کنید. در برخی سرور ها یک فایل htaccess. به صورت پیش فرض در مسیر ریشه حساب شما وجود دارد. در این صورت کافی است محتوای فایل htaccess.txt  جوملا را کپی کرده و در فایل htaccess.  روی سرور paste کرده و فایل را ذخیره کنید. توجه داشته باشید که پیش از تغییر فایل htaccess. یک نسخه پشتیبان از محتوای اولیه این فایل تهیه کنید. ممکن است قوانینی برای htaccess.  وجود داشته باشد که لازم شود پس از جایگزینی محتوای htaccess.txt  در این فایل، آنها را بازنویسی کنید.

در تب سیستم، تنها باید دو گزینه را در صفحه پیکربندی تغییر دهید. اول اینکه آیا کاربران قادر باشند در سایت ثبت نام کرده و یک حساب کاربری جدید ایجاد کنند یا خیر(۱). این گزینه معمولا تنها زمانی فعال است که شما می خواهید سایتی داشته باشید که در آن کاربران بتوانند پس از ثبت نام، محتوای اطلاعات اعضا را مطالعه کرده و یا محصولی را خریداری کنند. برای تمامی فعالیت هایی که به نحوی نیاز به تعامل اطلاعات بین شما و کاربران سایت دارد، لازم است این گزینه فعال باشد. اگر نیازی به این گزینه ندارید با انتخاب "خیر" در فیلد "امکان ثبت نام کاربر" این گزینه را غیر فعال کنید. در صورت نیاز در آینده می توانید با انتخاب "بله" این گزینه را مجددا فعال کنید.


آموزش جوملا

دومین موردی که باید مشخص کنید این است که آیا می خواهید کاربران پس از ورود به سایت امکان مشاهده و ویرایش پارامتر های حساب کاربری خود را داشته باشند یا خیر. در اکثر سایت ها این گزینه را غیر فعال می کنیم، خصوصا زمانی که چندین کاربر امکان ایجاد و ویرایش محتوا را داشته باشند. مقدار "مخفی" را برای گزینه "پارامتر های کاربر بخش کاربری" انتخاب کنید (۲) تا کسانی که وارد بخش کاربری سایت شده اند، امکان ویرایش پارامتر هایی مانند زبان بخش کاربری, زبان بخش مدیریت, ویرایشگر کاربر, راهنمای سایت و منطقه زمانی را نداشته باشند. اگر مقدار "آشکار" را برای این گزینه انتخاب کنید، تمام پارامتر هایی که ذکر شد، برای کاربران در بخش کاربری سایت نمایش داده می شوند.

در صورت انتخاب مخفی بودن پارامتر ها برای کاربر، صفحه ویرایش مشخصات، مطابق شکل زیر نمایش داده خواهد شد .


آموزش جوملا

در غیر این صورت و در صورت انتخاب نمایش پارامتر ها برای کاربر , صفحه ویرایش مشخصات مطابق شکل زیر نمایش داده خواهد شد.

آموزش جوملا

در تب سرور تنها باید منطقه زمانی سایت را در صفحه پیکربندی کلی سایت انتخاب کنید. بدین منظور کافی است از فهرست نمایش داده شده، مطابق با شکل زیر، منطقه زمانی مناسب را انتخاب کنید. در این صورت پیکربندی کلی سایت شما کامل می شود. امکان تغییر پارامتر های مختلف دیگری نیز در این صفحه وجود دارد، اما نیازی به تغییر این گزینه ها برای کاربرد های معمول جوملا وجود ندارد.

آموزش جوملا

نتیجه گیری

در این قسمت شما یک کپی از جوملا را نصب کرده، چگونگی ورود به پنل مدیریت سرور را یاد گرفته و می توانید با استفاده از FileManager  فایل ها را روی سرور مدیریت کنید. داشتن درکی درست از مفاهیم کنترل پنل جوملا, پایگاه داده سایت و چگونگی مدیریت فایل ها از اهمیت به سزائی برخوردار است و به شما در مدیریت صحیح سایت کمک خواهد کرد. هم اکنون توسط این تنظیمات اصلی می توانید پس از درک منطقی محتوای نمونه نصب شده همراه جوملا, ساختار محتوای سایت خود را سازماندهی کرده و محتوای مورد نظر خود را ایجاد کنید.

ارسال نظر