مراحل اولیه پیکربندی جوملا

آموزش جوملا

در این بخش تنها برخی تنظیمات پیکربندی پایه ای و اصلی برای شروع کار با سایت جدید جوملا را شرح می دهیم .در واقع این بخش به هیچ وجه شرح کاملی از گزینه های مختلف موجود در پیکربندی جوملا نیست. هنگام کار با جوملا شما بسیاری از این گزینه ها را استفاده خواهید کرد.اما با توجه به اهداف تعیین شده در این بخش ما تنها به ذکر گزینه های اصلی اکتفا می کنیم.

در انتهای بخش قبل در صفحه پایانی نصب شما می توانستید بخش سایت یا مدیریت را انتخاب کنید. اگر بخش سایت را انتخاب کرده باشید , می بینید که یک سایت تحت جوملا برای کاربران وب و بازدید کنندگان سایت چگونه نمایش داده می شود( با استفاده از اطلاعات نمونه ).


در نگاه اول ممکن است سایتی با اطلاعات نمونه نصب شده کمی خسته کننده به نظر برسد اما این اطلاعات در حقیقت برای نشان دادن انواع امکانات موجود در جوملا استفاده شده است.

اگر هنوز وارد بخش مدیریت سایت خود نشده اید .آدرس www.your_domain_name.com/administrator را وارد کرده و با شناسه admin و کلمه عبوری که در پیکربندی اصلی هنگام نصب جوملا انتخاب کردید , وارد بخش مدیریت سایت خود شوید.

پس از ورود به بخش مدیریت به صورت پیش فرض صفحه کنترل پنل نمایش داده می شود. برخی افراد این صفحه را پنل مدیر یا صفحه مدیریت نیز می نامند اما عنوان گزینه منویی که در منو سایت به این صفحه اشاره می کند کنترل پنل است(۱). در صفحه کنترل پنل آیکن برخی فعالیت های مدیریتی که امکان مراجعه به آنها بیش از سایر گزینه هاست نمایش داده می شود تا مدیر بتواند دسترسی سریع تری به این گزینه ها داشته باشد.سایر امکانات و فعالیت های مدیریتی نیز در منوهای پائین بازشو در بالای صفحه نمایش داده می شود .با توجه به هدف آموزشی این بخش برای دسترسی به گزینه های مختلف به جای استفاده از آیکن های موجود در کنترل پنل از منو بالا استفاده می کنیم.

آموزش جوملا

ویرایش کاربر Administrator

اولین قدم در پیکربندی سایت جدید این است که برای افزایش امنیت سایت پس ورود به صفحه مدیریت کاربر (۲) کاربر Administrator را ویرایش کرده و تنظیمات کاربر را وارد کنید. پس از ورود به صفحه مدیریت کاربر, با کلیک روی مدیریت کاربر در منو سایت, لیستی از کاربرانی که عضو سایت شما هستند نمایش داده می شود . در این مثال چون سایت شما تازه نصب شده است تنها یک کاربر Administrator در سایت وجود دارد.تغییر نام این کاربر امنیت سایت شما را افزایش می دهد .برای ویرایش یک کاربر روی نام کاربر در ستون عنوان کلیک کنید.با این کار صفحه ویرایش کاربر باز می شود در این صفحه فیلد های :عنوان ,شناسه,پست الکترونیک, گذر واژه, تائید گذر واژه,گروه,مسدود کردن دسترسی کاربر, دریافت نامه های الکترونیک سیستمی,تاریخ ثبت نام,تاریخ آخرین بازدید,زبان بخش مدیریت , زبان بخش کاربری,ویرایشگر کاربر, راهنمای سایت ومنطقه زمانی نمایش داده می شود. همچنین اگر کاربر با تماسی مرتبط باشد اطلاعات تماس نیز نمایش داده خواهد شد..

در حال حاضر برای پیکربندی اولیه تنها لازم است شما به چند مورد توجه کنید. اولین کار این است که نام مدیر سایت را تغییر دهید. بهتر است این نام به محتوایی که میخواهید در سایت ارائه دهید مرتبط باشد زیرا در صورتی که مدیر سایت برخی مطالب سایت را ایجاد کند این نام به عنوان نام نویسنده در کنار مطالب نمایش داده خواهد شد. شناسه مدیر سایت را باید به چیزی تغییر دهید که به راحتی قابل حدس زدن نباشد. همچنین می توانید کلمه عبور خود را تغییر داده و تائید کنید اما اگر در هنگام نصب جوملا کلمه عبور مناسبی انتخاب کرده اید تغییر کلمه عبور ضروری نیست. اگر کلمه عبور را تغییر می دهید نسبت به حفظ و ثبت مجدد آن ادغام کنید.تنها چیز دیگری که باید در این صفحه تغییر دهید منطقه زمانی است در این فیلد منطقه زمانی مربوط به مدیر سایت را انتخاب کنید. همچین دقت کنید که گروه "مدیریت سایت" برای این کاربر انتخاب شده باشد. این یعنی شما امکان کنترل سایت و تمام تنظیمات را دارید.پس از اجرای این تنظیمات روی دکمه ذخیره در قسمت بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید.با این کار به صفحه مدیریت کاربران باز می گردید.

گروه های کاربری

شما ادمین کل(super administrator)(گروه کاربری مدیریت سایت)سایت خود هستید اما نمی خواهید تمام اعضای سایت این امکان را داشته باشند که هرکاری در سایت شما انجام دهند.به عنوان مثال طراحی سایت را عوض کرده و یا پایگاه داده را تغییر دهند. راه حل جوملا برای این مشکل استفاده از گروه های کاربری مختلف است که مشخص می کند اعضای مختلف سایت امکان انجام چه کار هایی را داشته و هر محتوای سایت برای چه کسانی نمایش داده می شود.هنگامی که یک کاربر جدید ایجاد میکنید باید گروه کاربری را نیز برای وی مشخص کنید .

سه گروه کاربری در جوملا می توانند وارد بخش مدیریت سایت شوند :

مدیریت سایت:گروه کاربری مدیریت سایت به تمام فعالیت های مدیریتی در تمام حوزه های سایت دسترسی دارند. سایت شما باید حداقل یک کاربر با دسترسی مدیریت سایت داشته باشد.کاربران این گروه را نمیتوان حذف کرد.تنها کاربرانی که عضو این گروه کاربری هستند میتوانند با انتخاب گروه کاربری "مدیریت سایت" برای یک کاربر دیگر , او را نیز به عنوان یکی از اعضای این گروه کاربری تعیین کنند. دقت کنید که چه کسی را به عنوان مدیریت سایت انتخاب می کنید.این دسترسی همه جانبه به سایت و اطلاعات موجود در آن فقط باید به کسانی داده شود که شما به آنها اعتماد کامل دارید. هیچ گاه نام کاربری و کلمه عبور مدیریت سایت را در یک فروم عمومی مطرح نکنید. هیچ گاه نام کاربری و کلمه عبور مدیریت سایت را با ایمیل برای کسی ارسال نکنید مگر این که نسبت به کسی که ایمیل را دریافت می کند شناخت کافی داشته باشید.

مدیریت:دسترسی این گروه کاربری کمی در بخش مدیریت محدود شده است . این محدودیت ها کم است به طوری که توصیف کارهایی که این گروه نمی توانند انجام دهند ساده تر است.اعضای این گروه کاربری نمی توانند یک کاربر را به عنوان" مدیریت سایت" تعریف کرده و یا یک حساب کاربری در گروه کاربری "مدیریت سایت" را ویرایش کنند.اعضای این گروه کاربری به تنظیمات پیکربندی کلی سایت دسترسی ندارند. اعضای این گروه کاربری نمی توانند از امکان ارسال نامه گروهی موجود در منو ابزار بخش مدیریت استفاده کنند.همچنین اعضای این گروه کاربری نمی توانند قالب ها و فایل های زبان سایت را نصب, مدیریت و یا ویرایش کنند.

مدیر:گروه کاربری مدیر معمولا برای گروه بندی کاربرانی که میتوانند محتوای سایت را مدیریت کنند استفاده می شود.یک مدیر نمی تواند کاربر جدید ایجاد کرده و یا حساب های کاربری دیگر را ویرایش کند , نمی تواند ماژول , کامپوننت یا پلاگین نصب کند.همچنین ممکن است دسترسی این گروه برای استفاده از کامپوننت های مختلف در بخش مدیریت سایت نیز محدود شده باشد.


مجموعه چهار گروه کاربری دیگر موجود در جوملا نمی توانند به بخش مدیریت سایت وارد شوند. هریک این گروه ها نسبت به گروه قبلی دسترسی های بیشتری برای انجام کارها در بخش کاربری سایت دارند. میزان دسترسی هریک از این گروه ها را می توانید از روی نام این گروه ها حدس بزنید.

ثبت شده:اعضای این گروه کاربری میتوانند وارد سایت شده و محتوایی که تنها برای کاربران ثبت شده نمایش داده می شود را مشاهده کنند.

نویسنده:اعضای این گروه کاربری می توانند وارد ساید شده محتوای ویژه اعضا را مشاهده کرده و محتوای جدید ایجاد کنند البته در صورتی که شما گزینه های مربوطه را فعال کرده باشید.

ویرایشگر: این گروه می توانند تمام کارهای نویسندگان را انجام دهند و همچنین می توانند مطالب را ویرایش کنند.

ناشر: این گروه می توانند تمام کارهای ویرایشگران را انجام دهند و همچنین می توانند حالت انتشار مطالب را نیز تغییر دهند.نکته

یکی از مشکلات معمول افراد این است که نمی توانند وارد بخش مدیریت سایت شوند زیرا نام کاربری و کلمه عبور وارد شده اشتباه است.این مشکل زمانی ایجاد می شود که کسی کلمه عبور خود را فراموش کرده باشد و یا ممکن است نام کاربری و کلمه عبور مدیر جدید سایت هنوز ثبت نشده باشد . خوشبختانه با دسترسی به هاست و phpMyAdmin میتوانید کلمه عبور را خارج از سیستم جوملا تغییر دهید.(این روش در پیوست ۱ شرح داده شده است)

پس از ویرایش کاربر Administrator برای امنیت بیشتر میتوانید در مرحله بعد پیکربندی سایت می توانید تعدادی از گزینه های مهم از صفحه پیکربندی کلی را تنظیم کنید. برای نمایش این صفحه از منو" سایت" در قسمت بالا سمت راست صفحه گزینه "پیکربندی کلی" را انتخاب کنید . در بخش بعدی این مرحله را شرح خواهیم داد.

 

ارسال نظر