مراحل نصب جوملا روی سرور

آموزش جوملا

در یک پنجره یا تب جدید از مرورگر وارد آدرس سایت خود مانند www.yourwebsitename.com شوید .اگر دامنه شما هنوز در فضای اینترنت فعال نشده است میتوانید از آدرس موقت خود روی سرور استفاده کنید.معمولا تمام سرویس های میزبانی یک آدرس موقت مشابه http://yourhostingcompanyservername.com/~yourhostingaccountname به مشتریان خود اختصاص می دهند.

پس از باز شدن دامنه یا آدرس موقت خود اولین صفحه نصب جوملا نمایش داده می شود.( درصورتی که مراحل قبل شامل دانلود و آپلود جوملا را روی هاست انجام داده باشید) که از شما می خواهد زبانی که هنگام نصب جوملا استفاده می شود را انتخاب کنید.پس از انتخاب زبان خود روی دکمه بعدی در قسمت بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید.
آموزش جوملا

صفحه بعد بررسی پیش از نصب است. این صفحه نشان می دهد آیا سرور شما برای نصب جوملا بهینه هست یا خیر.قسمت بالا گزینه هایی که برای نصب جوملا ضروری است را نشان می دهد .رو به روی تمام موارد موجود در این قسمت باید "بله" وجود داشته باشد تا امکان نصب جوملا در این سرور فراهم باشد.اگر کنار هریک از گزینه ها "خیر" وجود داشته باشد , باید پیش از ادامه کار مشکل را روی سرور تصحیح کنید. یکی از مشکلات معمول که در این قسمت وجود دارد این است که فایل configuration.php قابل نوشتن نیست.برای رفع این مشکل باید با شرکت ارايه دهنده سرویس میزبانی خود تماس بگیرید.

دومین بخش اطلاعات مربوط به تنظیمات خاص PHP است.اگر این تنظیمات بهینه نباشند جوملا نصب میشود اما بهینه نبودن هریک از این موارد ممکن است درآینده باعث ایجاد مشکل در سایت بشود.

آموزش جوملا

اگر شما یا مسول سرور تغییراتی را برای بهینه کردن سرویس ها انجام داده اید برای بررسی این که این تغییرات موثر بوده است یا خیر , روی دکمه بررسی دوباره کلیک کنید. توصیه می کنیم برای نصب موفقیت آمیز جوملا سعی کنید تمام گزینه ها بهینه و مناسب باشند.اگر این تنظیمات بهینه نیستند با مسولین سرور تماس گرفته و برای ایجاد تغییرات لازم از ایشان کمک بگیرید. اگر همه چیز در این صفحه برای نصب جوملا مناسب است روی دکمه بعدی کلیک کنید تا صفحه توافقنامه (License) نمایش داده شود.
صفحه توافقنامه یک کپی از لایسنس عمومی GNU را نمایش می دهد.هدف از این صفحه فقط اطلاع رسانی است . پس از مطالعه روی دکمه بعدی کلیک کنید تا صفحه پیکربندی پایگاه داده نمایش داده شود.
آموزش جوملا

در صفحه پیکربندی پایگاه داده باید پایگاه داده جوملا که قبلا ایجاد کرده اید را تعریف کنید.همچنین در این صفحه باید کلمه عبور کاربر پایگاه داده را نیز وارد کنید. اولین گزینه به شما امکان می دهد تا نوع پایگاه داده را انتخاب کنید. پایگاه داده جوملا MySQL است؛که به صورت پیش فرض در این بخش انتخاب شده است.

دومین فیلدی که باید پر کنید نام میزبان است. این گزینه معمولا localhost است . اگر نام میزبان شما چیز دیگری ست باید از مسئول سرور نام میزبان را بپرسید.

سومین فیلدی که باید پر کنید شناسه است در این فیلد باید شناسه کاربری که قبلا برای پایگاه داده ایجاد کرده اید را وارد کنید .دقت کنید که ممکن است سرور نام حساب میزبانی شما را به ابتدای نام کاربری که برای پایگاه داده ایجاد کرده اید اضافه کرده باشد.شما باید برای ادامه کار عنوان کامل شناسه کاربری را وارد کنید( به عنوان مثال xxyyzz_dbuser )

در فیلد چهارم باید کلمه عبور کاربر پایگاه داده را وارد کنید. در فیلد پنجم باید نام پایگاه داده ای که قبلا ایجاد کرده اید را وارد کنید.باز هم دقت کنید که ممکن است سرور نام حساب میزبانی شما را به ابتدای نام پایگاه داده ای که ایجاد کرده اید اضافه کرده باشد .شما باید عنوان کامل پایگاه داده را وارد کنید. (به عنوان مثال xxyyzz_dbname)

آموزش جوملا

با کلیک روی تنظیمات پیشرفته این بخش باز می شود . تنظیمات پیشرفته به شما امکان می دهند گزینه های بیشتری مانند پیشوند جدول را برای تعریف چگونگی کارکرد پایگاه داده تنظیم کنید.پیشوند پیشفرض جداول _jos است .این گزینه زمانی مفیداست که شما تنها امکان ایجاد یک پایگاه داده در سرور را دارید اما لازم است تا دو جوملا نصب کنید در این صورت میتوانید پیشوند جدول های متفاوتی برای هریک تعریف کنید.اگر این مقدار را تغییر داده و از پیشوند جدیدی استفاده میکنید دقت کنید که این پیشوند حتما شامل زیرخط(underline) باشد در غیر اینصورت حروف پیشوند وارد نام جدول ها می شوند .همچنین شما میتوانید جدول های موجود در پایگاه داده را حذف کرده و یا از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنید . جدول های نسخه پشتیبان به صورت پیش فرض با پیشوند _bak ذخیره می شوند. پس از این که جزئیات پایگاه داده را وارد کردید روی دکمه بعدی کلیک کنید تا صفحه پیکربندی FTP نمایش داده شود.

لایه FTP به شما در مدیریت فایل های وب سایتتان کمک می کند.FTP یک پروتکل شبکه است که برای تسهیل ارتباط بین دو کامپیوتر در شبکه استفاده می شود.این ارتباط به کاربران امکان می دهد که فایل ها را بین دو کامپیوتر دانلود , آپلود و یا ویرایش کنند.تنظیمات FTP در جوملا ۱.۵ این امکان را برای کاربران فراهم میکند که از طریق جوملا به فرآیند های آپلود مانند نصب افزونه ها و یا آپلود تصاویر در صفحه مدیریت رسانه دسترسی داشته باشند. اگر سرور شما از روش های مناسبی برای مدیریت فایل ها و دسترسی ها مانند suPHP, PHPsuExec و یا روش مشابه دیگری استفاده میکند ضرورتی ندارد که شما از لایه FTP استفاده کنید.

برای استفاده از لایه FTP باید ابتدا در قسمت فعال نمودن لایه FTP گزینه " بله" را انتخاب کنید و سپس شناسه و کلمه عبور کاربر FTP را وارد کنید. این شناسه و کلمه عبور را مسئول سرور به شما اعلام می کند و یا اگر در سرور این امکان فراهم باشد شما میتوانید در CPanel حساب میزبانی خود یک کاربر FTP با شناسه و کلمه عبور دلخواه ایجاد کنید.

پس از این که مشخصات کاربر FTP را وارد کردید روی دکمه " پیدا کردن خودکار مسیر FTP " کلیک کنید تا مسیری که فایل های جوملا در آن وجود دارد به صورت خودکار مشخص شود.سپس برای تائید تنظیمات لایه FTP روی دکمه "تائید تنظیمات FTP" کلیک کنید.

آموزش جوملا

در بخش تنظیمات پیشرفته در صورتی که سرور شما تنظیمات ویژه ای برای استفاد از لایه FTP دارد , می توانید میزبان و پورت FTP را در این بخش مشخص کنید. همچین پس از نصب جوملا می توانید تنظیمات FTP را در صفحه پیکربندی کلی تغییر دهید. پس از وارد کردن اطلاعت پیگربندی لایه FTP روی دکمه بعدی در گوشه بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید تا صفحه پیکربندی اصلی سایت نمایش داده شود.

در فیلد "نام سایت" نام وب سایت خود را وارد کنید. معمولا بهتر است نام شرکت یا فعالیت تجاری خود را در این فیلد وارد کنید. در فیلد "پست الکترونیک شما" باید پست الکترونیک اصلی سایت متعلق به ادمین سایت را وارد کنید. در دو فیلد "گذر واژه مدیر " و " تائید گذر واژه مدیر" باید کلمه عبور مدیر سایت (admin) را وارد کنید .این کلمه عبور باید از استحکام کافی برخوردار بوده و ترکیبی از حروف, اعداد و کارکتر های خاص باشد تا به اندازه کافی ایمن باشد. ممکن است لازم باشد که این کلمه عبور را همراه با سایر اطلاعات مهم برای ارجاع به سایت در جایی یادداشت کنید تا در مواقع نیاز بتوانید از آنها استفاده کنید.

در بخش پیکربندی داده ها امکان سه انتخاب برای شما وجود دارد:

۱- داده های نمونه را نصب کنید.داده های نمونه همراه با جوملا توزیع می شود . اطلاعات نمونه با ارائه یک مثال کلی مناسب از جوملا به شما کمک می کند درک مناسبی از نحوه کارکرد جوملا, دسته بندی مطالب در مجموعه ها و چگونگی نمایش محتوا به دست آورید.

۲- بارگذاری اسکریپت انتقال از یک سایت با جوملا 1.0x . برای استفاده از این امکان انتقال باید از ابزار های موحود برای آماده کردن پایگاه داده قدیمی برای انتقال استفاده کنید. اطلاعات مربوط به نحوه استفاده از این ابزار در سایت http://docs.joomla.org موجود است .

۳-هیچ کدام از دو راه قبل را انتخاب نکرده وبا یک سایت خالی شروع کنید.( این گزینه اغلب توسط کسانی استفاده می شود که آشنایی کافی از جوملا دارند)

با توجه به هدف این آموزش توصیه می کنیم اطلاعات نمونه را نصب کنید که کمک می کند شما درک بهتری از نحوه کارکرد جوملا داشته باشید. روی نصب اطلاعات نمونه کلیک کنید.اگر این اطلاعات به خوبی نصب شوند پیغامی مبنی بر نصب موفقیت آمیز اطلاعات نمونه نمایش داده می شود.زمانی که نصب اطلاعات نمونه کامل شد روی دکمه بعدی در گوشه بالا سمت راست صفحه کلیک کنید تا مراحل نصب جوملا کامل شود.

آموزش جوملا

با توجه به هدف این آموزش توصیه می کنیم اطلاعات نمونه را نصب کنید که کمک می کند شما درک بهتری از نحوه کارکرد جوملا داشته باشید. روی نصب اطلاعات نمونه کلیک کنید.اگر این اطلاعات به خوبی نصب شوند پیغامی مبنی بر نصب موفقیت آمیز اطلاعات نمونه نمایش داده می شود.زمانی که نصب اطلاعات نمونه کامل شد روی دکمه بعدی در گوشه بالا سمت راست صفحه کلیک کنید تا مراحل نصب جوملا کامل شده و صفحه پایان نمایش داده شود.
آموزش جوملا
در این صفحه پیام تبریکی مبنی بر این که جوملا با موفقیت نصب شده است نمایش داده می شود . همچنین اعلام می شود که برای نمایش سایت باید پوشه inistalation را از سرور حذف کنید.

حذف پوشه inistalation اقدامی جهت افزایش امنیت سایت شما است ؛ پیش از حذف این پوشه شما نمیتوانید سایت خود را مشاهده کنید.

وارد پنجره FileManager شده(نحوه کار با FileManager )و مطابق با شکل زیر پوشه inistalation را انتخاب کنید(۱) سپس از نوار ابزار FileMnager روی دکمه Delete کلیک کنید(۲) پیغامی برای تائید حذف پوشه نمایش داده میشود با کلیک روی دکمه Delete File حذف پوشه را تائید کنید(۳).

آموزش جوملا

پس از حذف پوشه inistalation به صفحه پایان که در مرورگر نمایش داده شده بود , بازگردید . با کلیک روی هر یک از دکمه های موجود در گوشه بالا سمت چپ صفحه میتوانید به بخش مدیریت و یا نمایش سایت جوملا که نصب کرده اید دسترسی داشته باشید.

آموزش جوملا

در بخش بعدی مراحل اصلی پیکربندی سایت را برای شما شرح می دهیم. اکثر عملیات مدیریتی سایت در صفحه پیکربندی کلی سایت قرار دارند.

نکته

۱- برخی از سرور ها با استفاده از برنامه های کمکی که در کنترل پنل وجود دارند, امکان نصب سریع برخی از اسکریپت ها و برنامه های مشهور مانند joomla را برای کاربران خود فراهم می کنند. یکی از مشهورترین این برنامه ها Fantastico است که بخشی از Cpanel است. با استفاده از این امکانات شما میتوانید با یک کلیک برنامه ای مانند جوملا را نصب کنید اگرچه فرآیند نصب خیلی ساده شده است اما متاسفانه این برنامه ها عملیاتی که پشت این یک کلیک شما رخ داده است را شرح نمی دهند و درنتیجه دانش شما درباره برنامه ای که در وبسایت خود نصب کرده اید و نحوه کار کرد آن بسیار محدود خواهد بود. همچنین ممکن است در ادامه محدودیت هایی برای آپدیت به موقع اسکریپت ها و برنامه های خاص داشته باشید زیرا که این آپدیت ها هنوز روی برنامه نصب سریع نصب نشده اند .ممکن است برای استفاده از این امکانات لازم باشد با مسئولین سرور مشورت کنید.

۲-شما میتوانید از همین دستور العمل برای نصب جوملا روی سرور محلی نیز استفاده کنید. برنامه هایی مانند XAMPP یا WAMP (برای windows) و MAMP(برایMacintosh) به شما امکان می دهند تا یک وب سرور روی کامپیوتر شخصی خود تنظیم کرده و بدون دسترسی به یک سرور آنلاین صفحات وب را طراحی کرده و توسعه دهید.ممکن است کل عملیات کمی متفاوت باشد به جای استفاده از FileManager فایل ها را روی کامپیوتر شخصی خودتان جا به جا می کنید.برنامه Microsoft Web Platform Installer نیز برای نصب برنامه های تحت وب روی windows در دسترس است .

 

ارسال نظر