دانلود و ایجاد پایگاه داده جوملا

آموزش جوملا

دراین بخش شرح می دهیم چگونه جوملا را دانلود کرده و آن را نصب کنید. برخی از پارامترهای پایه ای پیکربندی جوملا را نیز توصیف خواهیم کرد. تصاویر و دستورالعمل های ارائه شده مربوط به یکی از پنل های معروف مدیریت وبسایت به نام Cpanel است .Cpanel واسطی است که به کاربران امکان می دهد از کاربرد های مختلف سرویس میزبانی وب (hosting) خود استفاده کنند. برخی از میزبان ها پنل مدیریت خاص خود را ارائه می دهند , در این صورت برای درک معادل های مواردی که در اینجا مطرح می شود باید مستندات مرتبط را که توسط سرویس میزبانی وب (hosting) شما ارائه شده است , مطالعه کنید.
اصلی ترین مواردی که ما مطرح خواهیم کرد عبارتند از ساخت پایگاه داده (creating database),دسترسی به phpMyAdmin و استفاده از نرم افزار مدیریت فایل یا File Manager

اگر سرویس میزبانی وب (hosting) شما از Cpanel استفاده نمی کند با مطالعه مستندات ارائه شده ابزار هایی که کاربردی معادل موراد مطرح شده دارند را یافته و پیش از ادامه کار نحوه کار با آنها را بیاموزید. همچنین دقت کنید که ممکن است برخی از میزبان ها دسترسی شما به phpMyAdmin و ساخت پایگاه داده را محدود کرده باشند ,در اینصورت شما باید ضمن تماس با سرویس میزبانی خود نام پایگاه داده , نام کاربری و کلمه عبور آن را دریافت کنید.همچنین دقت کنید که مجموعه کاراکتر های انتخاب شده برای پایگاه داده utf8 و collation آن utf8_general_ci باشد . با این مجموعه کارکتر و این collation پایگاه داده شما از اعداد , کارکتر های الفبا و نماد های بسیاری از زبان ها پشتبانی خواهد کرد.

برای ادامه کار لازم است که شما در یک سرویس میزبانی وب دارای حساب کاربری بوده و فضایی بهینه برای اجرای جوملا در اینترنت در اختیار داشته باشید.

دانلود جوملا

سایت www.joomla.org را باز کرده و در صفحه نمایش داده شده به دنبال لینک دانلود جوملا باشید.در حال حاضر این لینک مشابه تصویر زیر است .
آموزش جوملا
با کلیک روی این تصویر صفحه جدیدی مشابه شکل زیر باز می شود که لیست آخرین دانلود های جوملا شامل بسته کامل (full package) و بسته به روز رسانی یا (patch package)را نمایش می دهد. بسته کامل تمام فایل های لازم برای راه اندازی جوملا را شامل می شود در حالی که بسته به روز رسانی تنها فایل هایی را شامل می شود که در آخرین نسخه انتشار یافته نسبت به نسخه قبلی تغییر کرده اند.

آموزش جوملا

اگر اولین بار است که جوملا را نصب می کنید باید با کلیک روی ZIP , بسته کامل (۱) را دانلود کنید. فایل را جایی روی کامپیوتر خود ,مانند میزکار(desctop), ذخیره کنید که دسترسی و یادآوری آن ساده باشد. صفحه دانلود جوملا شامل اطلاعات مفید دیگری نیز هست. از جمله امکان اشتراک در اطلاع رسانی آپدیت های امنیتی جوملا که به ایمیل شما ارسال خواهند شد(۲). پیشنهاد می کنیم برای دریافت این ایمیل ثبت نام کنید تا اطلاعیه های امنیتی آخرین ورژن جوملا برای شما ارسال شود. آدرس ایمیل خود را وارد کرده و روی دکمه subscribe کلیک کنید.

پس از دانلود جوملا باید با استفاده از مرورگر وارد حساب خود روی کامپیوتر میزبان شوید. وارد پنل مدیریت حساب خود شده و با طی مراحل زیر سرویس میزبانی خود را برای نصب جوملا آماده کنید.تمام تصاویر این بخش از نرم افزار Cpanel گرفته شده است.شما میتوانید به سادگی پس از ورود به حساب خود تمام موارد مطرح شده را یافته و مراحل مختلف را اجرا کنید. در صورتی که میزبان شما از نرم افزار دیگری استفاده می کند دستورالعمل های معادل را پیدا کنید. ممکن است برخی سرویس ها از نسخه های قدیمی تر Cpanel استفاده کنند در اینصورت ظاهر صفحه کمی با آنچه در این تصاویر نشان داده شده است فرق خواهد داشت اما در هر صورت موارد مورد نیاز شما در پنل مدیریت وجود دارد.

ساخت پایگاه داده(Creating Database)

پس ورود به Cpanel باید به دنبال MySQL Database Wizard باشید . در Cpanel در قسمت بالا , سمت چپ صفحه در فیلدی با عنوان Find امکان جستجو نام گزینه مورد نظر وجود دارد.در فیلد مربوطه data را تایپ کنید. همانطور که در شکل زیر می بینید با این کار تنها گزینه هایی که کاربردی مرتبط با کلمه data دارند. نمایش داده می شوند. برای ایجاد پایگاه داده جدید باید روی MySQL Database Wizard کلیک کنید .

آموزش جوملا

پس از وزود به برنامه ایجاد پایگاه داده(MySQL Database Wizard) باید چند مرحله را برای ایجاد پایگاه داده طی کنید.مرحله اول این است که با انتخاب یک نام برای پایگاه داده , آن را ایجاد کنید.

آموزش جوملا

وقتی رو دکمه مرحله بعدی کلیک میکنید صفحه ای نمایش داده می شود که نام پایگاه داده ای که ایجاد کرده اید را برای تائید نمایش می دهد(۱). برخی از سرویس های میزبانی نام حساب شما و یا رشته ی دیگری از کارکتر ها را به نام پایگاه داده اضافه می کنند (به قسمت تیره شده در تصویر دقت کنید). در این صورت توجه داشته باشید که نام کامل پایگاه داده ایجاد شده شامل این رشته نیز هست و برای ارجاع باید نام کامل را وارد کنید. در ادامه شما باید یک نام کاربری و کلمه عبور برای پایگاه داده وارد کنید (۲).

آموزش جوملا

دقت کنید برای این که کلمه عبور شما از استحکام کافی برخوردار باشد باید ترکیبی از حروف , اعداد و سایر کارکتر ها را انتخاب کنید. از یک کلمه ساده یا عبارت معمول و قابل حدس زدن استفاده نکنید.امکان ایجاد کلمه عبور مناسب در Cpanel وجود دارد. برای استفاده از این امکان باید روی دکمه Generate Password کلیک کنید.کلمه عبور ایجاد شده با این روش شامل رشته ای تصادفی از حروف , اعداد و کارکتر های خاص است .با کیک روی این دکمه یک پنجره کوچک نمایش داده می شود که کلمه عبور ایجاد شده را برای شما نمایش می دهد امکان ایجاد دوباره کلمه عبور نیز وجود دارد. لطفا نام کاربری و کلمه عبور خود را در جای مطمئنی کپی کنید تا در مواقع لازم از آنها استفاده کنید. پس از ایجاد کلمه عبور می توانید روی دکمه Create User کلیک کنید.

در صفحه بعد نام کاربری و کلمه عبور کاربر جدید نمایش داده می شود(۱).در بخش The Step 3: Add User to the Database نام کامل کاربر و پایگاه داده نمایش داده شده است (۲).در این مرحله شما کاربر پایگاه داده را به پایگاه داده متصل کرده و امتیازات و دسترسی هایی که این کاربر در ارتباط با این پایگاه داده دارد را مشخص می کنید.به علت این که این پایگاه داده برای جوملا استفاده خواهد شد باید تمام دسترسی ها را به کاربر اختصاص دهید(۳).

آموزش جوملا

با کیک روی دکمه مرحله بعدی عملیات ساخت پایگاه داده را کامل کنید.صفحه ای مطابق با شکل زیر نمایش داده می شود .علاوه بر اعلام موفقیت آمیز بودن افزودن کاربر به پایگاه داده گزینه های " ایجاد پایگاه داده جدید","افزودن یک کاربر دیگر به این پایگاه داده" و " بازگشت به خانه " نیز در این صفحه نمایش داده شده است. برای شروع نصب جوملا شما باید به صفحه اصلی برگردید . روی لینک Return Home کلیک کنید.

آموزش جوملا

پس از ساخت پایگاه داده باید مطمئن شوید که مجموعه کارکتر های پایگاه داده utf8 و collation انتخاب شده utf8_general_ci است.این تنظیمات را میتوانید در phpMyAdmin مشاهده کنید.

پس از بازگشت به صفحه اول اگر دوباره کلمه data را در فیلد Find جستجو کنید کنار سایر موارد مرتبط آیکن phpMyAdmin نیز نمایش داده خواهد شد .برای انتخاب روی phpMyAdmin کلیک کنید . phpMyAdmin معمولا در یک پنجره یا تب جدید در مرورگر شما باز می شود.

در پنجره جدید باز شده نام پایگاه داده ای که ایجاد کرده اید در سمت چپ نمایش داده خواهد شد. شکل زیر نمونه ای از صفحه phpMyAdmin را نشان می دهد.پایگاه داده ای که ساخته اید را از سمت چپ انتخاب کرده و سپس روی تب Operations کلیک کنید(۱). تب Operations اطلاعات مختلفی درباره پایگاه داده نمایش می دهد . مجموعه کارکتر ها و collation انتخاب شده برای پایگاه داده نیز در این تب نمایش داده می شوند.پس از ایجاد پایگاه داده در بسیاری از میزبان ها collation پایگاه داده latin1_swedish_ci و مجموعه کارکتر Latin به صورت پیش فرض به پایگاه داده اختصاص می یابد(۲).

آموزش جوملا

collation بایدutf8 باشد تا از کارکتر های بیشتری در جوملا پشتیبانی شود زیرا بسیاری از افزونه های جوملا به این کارکتر ها نیاز دارند. لیست پائین باز شو Collation را باز کرده وگزینه utf8_general_ci را انتخاب کنید.سپس روی دکمه GO کلیک کنید.

آموزش جوملا

صفحه ای مبنی بر این که تغییرات ایجاد شده با موفقیت انجام شده است, نمایش داده می شود . همانطور که در شکل مشاهده می کنید اکنون collation پایگاه داده به utf8_general_ci تغییر یافته است.

آموزش جوملا

حال می توانید پنجره یا تب phpMyAdmin را ببندید. در مرحله بعد باید با استفاده از File Manager در Cpanel , فایل ZIP جوملا که دانلود کرده اید را در روی سرور بارگذاری کنید.

نظرات   

 
0 #1 arash در تاریخ: جمعه 05 شهریور 1395 ، ساعت 01:06 ق ظ
سلام من تو مرحله وارد کردن دیتا بیس به مشکل بر خوردم و این اررور رو میده ممنون میشم کمکم کنید
قادر به اتصال به پایگاه داده نیست. تعداد اتصالات بازگشت: Could not connect to MySQL
نقل قول
 

ارسال نظر