افزونه های جوملا

 

آموزش جوملا

 

در این سری از آموزش های جوملا با افزونه ها آشنا خواهید شد.اگر کمی با جوملا آشنایی داشته باشید حتما تا به حال نام افزونه های جوملا را شنیده اید .

افزونه ها در واقع قطعه برنامه هایی هستند که روی هسته اصلی جوملا نصب شده و امکانات جوملا را برای مدیریت وب سایت شما افزایش داده و یا کار کردن با این سیستم مدیریت محتوا را برای شما ساده تر می کنند .

انواع مختلفی از افزونه ها برای جوملا وجود دارد. برای استفاده از افزونه ها لازم است ابتدا درک درستی از هرنوع از افزونه ها داشته باشیم . در این مقاله سعی می کنیم تعریفی کلی از هریک از ۵ نوع افزونه جوملا ارائه دهیم.

 

جوملا به تنهایی یک سیستم مدیریت محتوای پیشرفته است و امکانات و ویژگی های خاصی دارد با این حال اگر شما در وبسایت خود نیاز به امکاناتی فراتر از آنچه جوملا به صورت پیش فرض فراهم می کند نیاز داشته باشید می توانید از افزونه های جوملا استفاده کنید . پنج نوع افزونه برای جوملا وجود دارد : کامپوننت ها, پلاگین ها , ماژول ها و زبان ها . هر کدام از این ماافزونه ها کاربرد خاصی دارند

آموزش جوملا

کامپوننت ها (component)

کامپوننت ها پیچیده ترین و بزرگترین نوع افزونه ها هستند ; آنها را در واقع می توان یک برنامه کاربردی (application) کوچک در نظر گرفت . بیشتر کامپوننت ها دو بخش دارند : یک بخش نمایش سایت و یک بخش مدیریت . هربار که یک صفحه جوملا بارگذاری میشود یک کامپوننت برای نمایش محتوای اصلی صفحه فراخوانی می شود. به عنوان مثال کامپوننت محتوا (com_content) کامپوننتی ست که نمایش محتوا در بخش نمایش سایت برای کاربران و همچنین مدیریت محتوا در بخش مدیریت را کنترل می کند . کامپوننت ها بخش عمده ای از صفحه را به خود اختصاص میدهند .

نمونه ها: محتوا(com_content), آگهی (com_banners), تماس ها (com_contact), خبر خوان ها (com_newsfeeds) و پیوند ها (com_weblinks)

نحوه دسترسی: بخش مدیریت منو بالا > “کامپوننت ها ” (برای کامپوننت محتوا باید منو "محتوا" را انتخاب کنید)

ماژول ها(module)

ماژول هابرای نمایش صفحات افزونه هایی سبک تر و انعطاف پذیرتر سبت به کامپوننت ها هستند . ماژول ها به عنوان جعبه هایی شناخته می شوند که در اطراف کامپوننت ها چیده می شوند به عنوان مثال فرم ورود یک ماژول است (mod_login). فوتر یک ماژول (mod_footer) است . ماژول ها را میتوانید به هریک از گزینه های منو اختصاص دهید. بنابراین شما میتوانید با توجه به گزینه منویی که کاربر در حال مشاهده آن است یک ماژول ( به عنوان مثال mod_login ) را نمایش دهید یا مخفی کنید . گاهی ماژول ها به کامپوننت ها مرتبط هستند مانند ماژول آخرین اخبار (mod_latestnews) که به کامپوننت محتوا وصل شده و لینک جدید ترین مطالب اضافه شده را نمایش می دهد . اگرچه ماژول ها لزوما برای نمایش نیازی به وصل شدن به کامپوننت ها ندارند در واقع ماژول ها میتوانند یک کد html ساده سا متن باشند .

نمونه ها: تبلیغات (mod_banners), منو ها (mod_menu),افراد آنلاین (mod_whosonline)

نحوه دسترسی: بخش مدیریت منو بالا > “امکانات ” > “مدیریت ماژول”

پلاگین ها ( plagin)

پلاکین ها افزونه های پیشرفته تری هستند , در واقع پلاگین ها کنترل کننده رویداد ها هستند. در اجرای هر بخش از جوملا , یک ماژول یا یک کامپوننت , ممکن است یک رویداد واقع شود . زمانی که یک رویداد واقع می شود پلاگین ها برای کنترل آن رویداد فراخوانی می شوند. به عنوان مثال یک پلاگین ممکن است برای رهگیری مقالات ارسال شده کاربر و یا فیلتر کردن برخی کلمات استفاده شود .

نمونه ها: محتوا (content), پلاگین های searchbot و tinymce.

نحوه دسترسی: بخش مدیریت منو بالا > “امکانات” > “مدیریت پلاگین”

قالب ها ( template )

یک قالب در واقع طراحی قالب وبسایت جوملا شماست. با یک قالب شما میتوانید ظاهر وبسایت خود را تغییر دهید. قالب ها فیلد های ویژه ای دارند که در آنها کامپوننت ( فقط یکی ) و ماژول ها ( به هر تعداد که بخواهید) نمایش داده می شود. ساخت و سفارشی سازی قالب ها بسیار ساده است. قالب ها کمک میکنند که ظاهر سایت شما تا حد ممکن انعطاف پذیر بوده و به آنچه شما میخواهید نزدیک شود

نحوه دسترسی: بخش مدیریت منو بالا > “امکانات” > “مدیریت قالب”

زبان ها

شاید پایه ای ترین واصلی ترین افزونه ها زبان ها باشند. زبان ها را میتوان به دو صورت بسته بندی کرد : یک بسته هسته ای یا. در واقع این فایل ها شامل جفت های ( کلمه کلیدی , مقدار ) هستند هر کدام از این مقادیر ترجمه رشته ای از source code جوملا را فراهم می کنند . این بسته های زبان هم در بخش نمایش و بخش مدیریت تاثیر میگذارند . توجه: این بسته های زبان همچنین شامل یک فایل xml هستند که زبان مورد نظر را توصیف میکند .

نحوه دسترسی: بخش مدیریت منو بالا > “امکانات” > “مدیریت زبان”

آموزش جوملا

 

ارسال نظر