طراحی بافت طبیعی کاغذ در فتوشاپ

 

آموزش فوتوشاپ

در این مقاله آموزشی قصد داریم طریقه ی ساختن یک بافت خیلی رئال و واقعی از کاغذ را در چند دقیقه بهتون یاد بدیم که به راحتی با چند تا افکت و فیلتر خیلی ساده درست میشه. بیاید شروع کنیم:

گام اول:

یک Document جدید با اندازه های ۱۰۲۴ *۱۲۸۰ پیکسل بسازید. با استفاده از ابزاره Rectangular Marquee tool درست وسط صفحه به شکل مستطیل یه Select بگیرین (نکته: الان این مرحله رو در همین لایه ی Background که دارید انجام دادین). حال دکمه ی “Q” رو فشار دهید – با این کار وارد مود quick mask میشین-. به منوی Filter>Pixellate< Crystalize برین و برای اندازه سلول (Cell size) اندازه ی ۳ رو قرار بدین و ok رو بزنین. برای اینکه دوباره به حالت عادی برخواهیم گشت دوباره کلید “Q” رو بزنین. کلیدهای ترکیبی Ctrl+alt+shift+N رو برای ساخت یک لایه جدید بزنین و بعد کلید “D” رو بزنین – اگه قبلا نگفتم بگم که با زدن این کلید دو رنگ اصلی در فتوشاپ بر میگردن رو حالت Default که همون سیاه و سفیده- ، حال با زدن دکمه های ترکیبی Ctrl+Delete لایه ای که توش قرار دارین رو با رنگ سفید Fill کنین و Select رو با زدن کلیدهای Ctrl+D غیر فعال کنین.

گام دوم:

حالا ابزار Brun رو انتخاب نمایید و Exposure رو برروی ۲۰ تنظیم کنید و صفحه رو طوری با اون نقاشی که یه جورایی کثیف و کمی تاریک به نظر بیاد. (خیلی کثیف کاری نکنین فقط، چون بعدا تابلو میشه) حالا از منوی فیلتر برین به Filter > Texture > Texturizer و تنظیماتش رو مثل تصویر زیر قرار بدین:

گام سوم:

بر روی لایه ی کاغذی که دارید دابل کلیک کنید تا پنجره ی Layer Styel باز شود و از اونجا Drop Shadow رو انتخاب کنین و با همین تنظیماتی که میبینید OK رو بزنین. و نگران تنظیماتش نباشین چون به آن خواهیم پرداخت:

گام چهارم:

در قسمت لایه ها، روی Drop Shadow کلیک راست کنید و از اونجا گزینه ی Create layer رو انتخاب نمایید. با این کار شما لایه ی سایه رو از کاغذ جدا میکنین (سوال: چه مرضی بود آخه؟ –> جواب: با این کار میتونین به طور جداگانه بر روی سایه هر کاری که دلتون خواست انجام بدید و سایه ای واقعی تر برای کاغذ بسازید.

گام پنجم:

لایه ی سایه ای که جدا کردید را انتخاب کنین و Ctrl+T رو بزنین تا Transform فعال شه، حالا بر روی آن راست کلیک نمایید و گزینه ی Warp رو انتخاب کنین. با استفاده از هندل هایی (handle) که در اختیار دارین سایه رو طوری تغییر بدین که از این حالت خشک خارج شه و واقعی تر به نظر برسه:

حال در قسمت بالای تمام لایه هایی که میبینید یه لایه ی جدید درست کنین، ابزار Gradient رو بردارین و تنظیمات رو همینجوری که تو تصویر میبینین قرار بدین. حالا از چپ به راست، از بالا به پایین، از اینور به اونور و … دیوانه وار گرادیان درست کنین تا به چیزی شبیه آن دست یابید:

گام هفتم:

به Filter > Stylize > Emboss بروید و تنظیمات را مثل تصویر زیر انجام بدین و اوکی رو بزنین. حالا Ctrl+L رو بزنین تا پنجره ی levels باز شه و اسلایدرها (Sliders: اگه بخوام فارسی رو پاس بدارم باید بگم “لغزنده ها” رو ) طوری قرار بدین که تقریبا وسط قرار بگیرد مثه شکل:

 

گام هشتم:

کلید های ترکیبی Ctrl+alt+G رو فشار دهید با این کار یه Clipping Mask با لایه ی پایینی درست میکنید و در قسمت لایه ها Blending Mode رو برروی Overlay تنظیم میکنیم.نتیجه:

 

خب هم اکنون نتیجه کار به این شکل درآمده است . حال اگر خواستید که مثلا کاغذ نازکتر به نظر برسه فقط کافیه که opacity رو کمتر کنین. حالا تو این شکل کاغذ رو روی یه بافت چوبی قرار دادم تا خفن تر به نظر بیاد:

زیبایی تکنیک های از این قبیل اینه که هر دفعه به نتیجه های متفاوت و جالب میرسی:

ساخت بافت کاغذ در فتوشاپ

منبع: tutsplus.com

ارسال نظر