آموزش ساخت دکمه ی براق ۲

 

آموزش فوتوشاپ

 

Layer Styles به افکت هایی گفته میشود که در پالت لایه ها (Layers Palette) قرار دارد که از طریق  آنها می توانید در فتوشاپ خیلی آسان تر کار کرد. به کمک Layer Styles در اکثر جاها دیگر لازم نیست تا تمامی تنظیمات رو که قبلا انجام دادیم عوض کنیم و این امکان رو داریم که به راحتی افکت ها رو on یا off کنیم به طوری که به بقیه لایه هم هیچ ضرری نرسه.

حالا سوال که برای اکثر علاقه مندان به فوتوشاپ پیش می آید این است :چطور با چند تا سطح ساده باید به یه همچین شکلی رسید؟؟

برای متوجه شدن جواب سوالتون کافیه تا چند دقیقه وقت بگذارید تا تا چند مورد نکته ی جدید فتوشاپ رو یاد بگرین… 

یه داکیومنت جدید RGB با عرض ۵۰۰ و ارتفاع ۲۵۰ پیکسل بسازید. رنگ پشت زمینه رو مشکی نمایید. (میانبر: کلید D رو بزنین و بعد کلیدهای ترکیبی Alt+BackSpace رو با هم فشار دهید) برای شروع کار میخوایم که شکل یه مستطیل فیلت شده (مستطیلی که دورش گرد شده) رو بکشیم برای اینکار از ابزاره Rounded Rectangle Tool در پایین جعبه ابزار استفاده نماییم. مقداره corner radius رو ۱۰ قرار دهید و یه مستطیل وسط صفحه بکشین. حال بروی عکس کوچک سمت چپ روی لایه دابل کلیک کنید و به شکلی که کشیدین رنگ زرد رو بدین. حالا با زدن کلید Ctrl+A همه موارد را select بگیرین، Move Tool رو از جعبه ابزار انتخاب کنین، حالا بالای صفحه گزینه های Align Horizontal Centers و Align Vertical Centers v رو بزنین تا شکل دقیقا وسط صفحه قرار گیرد.

حالا بروی لایه راست کلیک کنین و duplicate layer رو انتخاب نمایید تا یه لایه مثل همین لایه ساخته بشه.

حالا از دو لایه ای که تو اون قسمت شکل داره، لایه پایینی رو انتخاب نمایید (این همان لایه ای که قرار است بعدا قاب فلزی دور دکمه بشه) در قسمت زیری لایه ها آیکون Add a Layer Style که شبیه نوشته ی fx هست رو بزنین و از منویی که نمایان میشه گزینه ی Stroke رو انتخاب نماید. دز منویی که باز شد size رو ۸ بذارین position رو outside انتخاب کنین و در قسمت Fill Type گزینه ی Gradient رو انتخاب کنین، خواهید دید که تنظیماتی مربوط به گرادیان میاد. حالا باید رنگ گرادیان رو تغییر بدیم، برروی آن کلیک کنید تا تنظیمات پیش فرض گرادیان باز شود.

برای اینکه به رنگ فلزی مانندی که میخوایم برسیم باید خود تنظیمات گرادیان رو تنظیم نماییم. همونطور که تو شکل بالا دیده میشود باید تعدادی رنگ به گرادیان اضافه کنیم و چند تا از شما خاکستری به سفید رو درست مثل تصویر بالا اجرا کنین. هر موقع به رنگ مورد علاقتون رسیدین ok رو بزنین. فقط یه کاره دیگه انجام دهید که تو stroke باید انجام بدیم: angle (زاویه) رو که همون پایین قرار گرفته رو یه چیزی حدود ۱۳۵ درجه بگذارید و ok رو بزنین تا این پنجره به کل بسته شه.

حالا میخوایم تا یه Text تایپ کنیم و بذاریم روی دکمه ای که قرار است ساخته شود. دکمه ها و اشیاء براقی که در فتوشاپ ساخته میشن، وقتی سایه ها و انعکاس هاشون برروی تعدادی نوشته یا شکل دیگر که روی سطحشون قرار دارد می افتد، خیلی رئال تر و واقعی تر دیده می شود. برای اینکار ابیشتر مواقعه مجبوریم تا یه شکلی رو تو illustrator بسازیم یا یه تصور را  وارد فایل فتوشاپ نماییم. ولی چون در اینجا قرار است که هیچ چیز غیر از Layer Style استفاده نکنیم پس باید یه pattern (الگو) درست کنیم که بشود از طریق layer Style از اون تو شکلی که داریم استفاده کنیم.

برای اینکار، در ابتدا ۲ لایه ای که شکل دارن رو hide نمایید. (با برداشتن علامت چشمی که سمت چپ هر لایه قرار دارد) یک لایه جدید درست بالای لایه ی سیاه پست زمینه بسازیندو آن را با رنگ سفید پر کنید. حال هر نوشته یا شکلی که میخواین بر روی دکمه نمایش داده شود رو طراحی کنید. فقط تدقت داشته باشید که اندازه آن طوری شود که به خوبی روی دکمه قرار گیرد.کلید Ctrl+A رو بزنین و از همه چی select بگیرید. حالا به منوی Edit/Define Patter، یه اسم واسه این الگو انتخاب کنید و ok رو بزنید.الگویی که درست کردین هم اکنونذخیره شده و میتوانید از قسمت pattern overlay از آن استفاده نمایید. الان هم میتوانید تمام لایه های مربوط به الگو رو پاک کنید و همان ۲ لایه ی اصلی رو داشته باشید که  بنده این کار رو فعلا پیشنهاد نمیکنم. بهتر است لایه ها رو hide کنید تا اگر تا در آخر کار خواستین تا یه قسمت از الگو رو تغییر بدین لایه ها رو در اختیار داشته باشین.

از دو لایه ی اصلی که داریم بالای رو انتخاب می کنیم. جادو اینجا اتفاق میفته. آیکون Add a Layer Style رو بزنید و stroke رو انتخاب کنید. تنظیمات زیر را برای آن اتخاذ کنید (چه ادیبانه گفتم اینجارو ) 

هر تنظیمی رو که در اینجا به آن پرداخته نمی شود یعنی اینکه با همون مقدار پیش فرضی که داره باشه- :

 • Size: 2
 • Position: Outside
 • Blend Mode: Screen
 • Opacity: 50
 • Color: white

با این تنظیمات یک storke باریک به رنگ سفید دوره شکل بالایی ایجاد میشه که جلوه ی کار رو طبیعی تر نشان می دهد.

در همان پنجره ی Layer Styles از سمت چپ pattern overlay رو انتخاب کنید و تنظیمات زیر رو بهش بدین:

 • Blend Mode: Multiply
 • Opacity: 100%
 • Scale 100%

از منوی pattern الگویی که ساختین و ذخیره کردین رو انتخاب کنید. الگو باید همونجایی که اون رو ذخیره کردین پدیدار بشه. (حالا اگه الگویی که اضافه کردین شکلش به نظرتون جالب نیست میتونین برگردین به همون لایه هایی که گفتم پاک نکنین و هر تغییری که میخواین بدین و دوباره یه الگو بسازین. به طور کلی سعی کنین واسه پاک کردن قسمت های فایلتون عجله نکنین چون ممکنه بعدا لازم داشته باشین. فقط وقتی پاک کنید که از کارتون مطمئن هستین.) حالا اگه جای الگو درست وسط نیست میتونین در حالی که پنجره ی pattern overlay باز هست اون رو تو شکل جابجا کنید.

در اینجا کار با الگو تموم شد و اوکی بزنید. از همون منوی سمت چپ gradient overlay رو انتخاب کنید و از این مقادیر استفاده کنید:

 • Blend Mode: Multiply
 • Opacity: 80%

روی گرادیان کلیک کنید تا منوی تنظیمات گرادیان باز شه. حالا یه گرادیان از خاکستری به سفید همینطور که پایین دیده میشه بسازین

برای اینکه به شکل حالت ۳ بعدی بودن رو بدیم باید از گزینه ی Bevel and Emboss با این تنظیمات استفاده  کنید:

 • Style: Inner Bevel
 • Depth 60%
 • Direction: Up
 • Size: 20 pixels
 • Soften: 10 pixels

تمام این کارها رو کردیم تا به این مرحله برسیم. با براق کردن شکل همه ی افکت هایی که قبلا دادیم تاثیری چند برابر پیدا خواهد کرد. از سمت چپ Inner Shadow رو انتخاب کنید و این تنظیمات رو بهش بدین و نتیجه رو ببینید:

 • Blend Mode: Screen
 • Color: White
 • Opacity: 50%
 • Angle: 90 degrees (uncheck ‘Use Global Light’)
 • Distance: 90 pixels
 • Choke: 2%
 • Size: 0 pixels

با اتمام این افکت آخری شکل همون جلوه ی براق  که میخواستیم رو پیدا میکند و به خاطر bevel کردن پایین شکل تضادی ایجاد میشود که باعث میشود شکل ۳ بعدی به نظر بیاید.هم اکنون آموزش کار با این قسمت به پایان رسید.اوکی رو بزنید.

و این هم نتیجه ی کار آموزش امروز:

 

ارسال نظر