تگ ها در html

ساختار تگ ها:


تگ ها از سه قسمت تشکیل می شوند:

  1. یک علامت کوچکتر (>)
  2. نام تگ
  3. یک علامت بزرگتر (<)
1 <tagname>

تگ ها معمولا به صورت جفتی به کار می روند و ساختار جدیدی به نام عنصر (element) را تشکیل می دهند. به مثال زیر دقت کنید:

1 <tagname> content </tagname>

همانطور که در مثال بالا میبینید یک عنصر از سه قسمت اصلی تشکیل می شود: تگ آغازین، محتوای تگ (که میتواند یک متن ساده، یک عنصر دیگر و یا خالی باشد)  و تگ پایانی.

به ساختار تگ پایانی دقت کنید که تفاوت آن با تگ آغازین فقط در "/" است که قبل از نام تگ در تگ پایانی می آید.

نکته : دقت داشته باشید که هر تگی که بازگشایی میشود باید درجایی خاتمه یابد. که البته استثنائاتی هم وجود دارد که بعدا به آن خواهیم پرداخت.

بسیار خب. تا اینجا با طریقه نوشتن تگ ها آشنا شدید. از این به بعد به معرفی تگ های HTML پرداخته میشود.

ساختار اصلی یک صفحه وب:


هر صفحه وب (HTML) با تگ <html> آغاز و به تگ بسته‌ <html/> ختم میشود. در واقع با این عنصر به مرورگر می گوییم که اولاً با یک صفحه از نوع HTML روبروست، ثانیاً صفحه با تگ باز <html> شروع و با تگ پایانی <html/> پایان می یابد.

در داخل عنصر html دو عنصر اصلی صفحه وجود دارند:

  • عنصر <head> : این عنصر که قسمت head (سر) صفحه را مشخص میکند حاوی اطلاعاتی در مورد صفحه است. به طور مثال می تواند شامل عنوان و توضیحاتی در مورد آنچه در قسمت بدنه آمده است باشد. این قسمت از تگ <head> و تگ بسته <head/> و هر چیزی که بین آنهاست تشکیل می شود.


  • عنصر <body>: مشخص کننده بدنه صفحه است و در واقع حاوی اطلاعاتی است که قرار است در پنجره مرورگر نمایش داده شود. این قسمت از تگ <body>  و تگ بسته <body/> و هر چیزی که بین آنهاست تشکیل می شود.
نکته : معمولا آنچه که در قسمت head صفحه قرار میگیرد در صفحه نمایش داده نمی شود اما هر آنچه که در قسمت body قرار گیرد در صفحه نمایش داده خواهد شد.

سه عنصر <head> , <html>  و <body> با هم ساختار اصلی یک صفحه وب را تشکیل می دهند. مثال زیر ساختار اصلی یک صفحه را نمایش میدهد:

1 <html>
2 <head>
3 <title> Page title </title>
4 </head>
5 <body>
6 <p> This is a Paragtaph </p>
7 </body>
8 </html>
ذکر این نکته اهمیت دارد که وقتی عناصر شامل عناصر دیگری باشند، توی هم قرار گرفتن آن ها باید به صورت مناسب انجام شود، یعنی هر عنصر به طور کامل باید درون عنصر پدرش(والده) خود قرار گیرد. هر گاه که از یک تگ بسته استفاده میکنید، این تگ بسته، باید وابسته به آخرین تگ بازی باشد که هنوز بسته نشده!.
به نوعز، اول تگ A را باز کنید، سپس تگ B را باز کنید، سپس تگ B را ببندید و در آخر تگ A را ببندید. به عنوان مثال اگر بخواهیم فقط کلمه "پاراگراف" به صورت ضخیم دربیاید، بایستی:
1 <p> این یک <b>پاراگراف</b> است </p>

اما کد زیر صحیح نیست، زیرا تگ بسته <b/>  داخل تگ <p> قرار نگرفته است :

1 <p> این یک <b>پاراگراف است </p></b>

و باعث میشود که نه فقط کلمه "پاراگراف" بلکه هر کلمه ای که بعد از آن بیاید نیز به صورت ضخیم درآید، که این امر یک اشکال در کدنویسی محسوب می شود.

تا اینجا با ساختار تگ ها و طریقه نوشتن و قواعدشون آشنا شده اید. در مطلب بعدی به معرفی صفات عمومی تگها خواهیم پرداخت.

ارسال نظر