کار با عناصر چند رسانه ای

 

یکی از نکاتی که وب را تا این حد پرطرفدار کرده است این حقیقت است که شما می توانید تصاویر گرافیکی، فایل های صوتی، تصاویر متحرک و فیلم ها را به صفحات وبتان اضافه و آپلود کنید. اگر چه در گذشته اندازه این فایل ها سبب محدود شدن استفاده شان می شد.

ما در این سری از آموزش ها با انواع عناصر چند رسانه ای و فرمت قابل استفاده آن ها در صفحات وب آنا شده و  سپس به نحوه گنجاندن آن ها در صفحات اینترنتی خواهیم پرداخت.

تعریف عناصر چند رسانه ای

اگر بخواهیم عناصر چند رسانه ای را تعریف کنیم باید بگوییم که کلا هر آنچه که در در یک صفحه وب قابل دیدن یا شنیدن باشد یک عنصر چند رسانه ای خواهد بود مانند متن ها، کتاب های الکترونیکی، تصاویر، موزیک ها، صداها، فیلم ها و ... عناصر چند رسانه ای در فرمت های مختلفی وجود دارند که مرورگر های امروزی از تعدادی از آنها پشتیبانی می کنند.

یک مرورگر فقط توانایی نشان دادن متن و تعداد معدودی از تصاویر را دارد اما انواع فراوان و مختلفی از فایل ها روی وب وجود دارند از جمله فایل های ویدیویی، فایل های PDF، انیمیشن FLASH و ... برای اینکه مرورگر بتواند سایر انواع فایل ها را نمایش دهد به برنامه های کمکی به نام برنامه های پخش کننده نیاز دارد. برنامه های پخش کننده به دو شکل خارجی و مجزا که به صورت برنامه های جداگانه روی کامپیوتر بازدیدکننده اجرا می شوند و همچنین برنامه های پخش کننده plugin که درون صفحه وب در پنجره مرورگر کار می کند وجود دارند.

متداول ترین pluginها پخش کننده های flash و shockwave از شرکت ماکرو مدیا، پخش کننده Quicktime از شرکت Apple، برنامه Windows Media Player از شرکت مایکروسافت و Adobr Reader از شرکت Adobe می باشند.

بررسی انواع عناصر چند رسانه ای

انواع عناصر چند رسانه ای که می توان از طریق HTML آن ها را در صفحات وب قرار داد به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

فایل های تصویری : یکی از رایج ترین عناصر چند رسانه ای که در بسیاری از صفحات اجرا می شوند فایل های تصویری یا همان عکس ها هستند. معمولا این عناصر به صورت خودکار توسط انواع مرورگرها شناخته می شوند. از رایج ترین فرمت های تصویری که در صفحات قرار می گیرند. می توان به jpg , gif , png اشاره نمود.

فایل های متنی : این نوع فایل ها جزء اولین انواع بودند که توسط مرورگرها پشتیبانی شدند. از این دسته فایل ها می توان به فایل های  html و PDF ها اشاره نمود. مرورگرها برای نمایش فایل های pdf به نرم افزار کمکی Acrobat Reader نیاز دارند.

فایل های صوتی : فایل های صوتی کاربردی در صفحات وب در فرمت های مختلفی ذخیره می شوند که به بعضی از آن ها اشاره می شود.

 • فرمت MIDI : این فرمت یکی از ابتدایی ترین فرمت های قابل استفاده در صفحات وب است نیز شناخته می شود. از مزیت های این فرمت حجم بسیار پایین آن است. این فرمت در بسیاری از سیستم عامل ها و مرورگرها به خوبی پشتیبانی می شود. فایل های از این نوع با پسوندهای mid یا midi ذخیره می شوند.
 • فرمت Wave : این فرمت توسط شرکت مایکروسافت ارئه شده است. از مزایای ای نوع فرمت می توان به کیفیت بسیار بالای آن اشاره نمود اما در مقابل حجم زیادی هم دارند. این فرمت فقط بر روی سیستم عامل windows و بر روی تمامی مرورگرها قابل اجراست. فایل های از این نوع در پسوندهای wav ذخیره می شوند.
 • فرمت MP3 : یکی از محبوبترین و پرکاربردترین نوع فایل های صوتی است که توسط همه مرورگرها و سیستم عامل ها به خوبی پشتیبانی می شود. از مزیت های این نوع فایل های صوتی می توان به کیفیت برابر با wave اما حجم کمتر اشاره نمود.فایل های از این نوع با پسوندهای mp3 یا mpga ذخیره می شوند.

فایل های ویدیویی : این دسته از فایل ها در فرمت های گوناگونی عرضه می شوند. که به برخی از آن ها اشاره می شود:

 •  فرمت AVI : این فرمت اولین بار توسط مایکروسافت ارائه شد. این فرمت یکی از رایج ترین فرمت های ویدیویی مورد استفاده در صفحات وب هستند که توسط بسیاری از سیستم عامل ها و مرورگر ها پشتیبانی می شوند. فایل های از این نوع در پسوند avi ذخیره می شوند.
 • فرمت WMV : یکی از رایج ترین فرمت های ویدیویی مورد استفاده در صفحات وب است که البته فقط بر روی سیستم عامل ویندوز قابل اجراست و برای اجرا بر روی سایر سیستم عامل ها نیاز به نصب برنامه های کمکی ویژه دارد. فایل های از این دست با پسوند wmv ذخیره می شوند.
 • فرمت MPEG : یکی از محبوبترین فرمت های ویدیویی برای صفحات وب است. این فرمت در تمامی سیستم عامل ها و مرورگرها به خوبی پشتیبانی می شود. فایل های از این نوع در پسوند های mpg یا mpeg ذخیره می شوند.
 • Quicktime : اولین بار توسط شرکت Apple ابداع و عرضه شد. فایل های از نوع فرمت برای اجرا نیاز به برنامه کمکی quicktime دارند. فایل های این دسته در پسوند های mov یا 3gp ذخیره می شوند.

Shockwave یا Flash : شرکت Macromedia این نوع فرمت را برای اولین بار ابداع کرد. فایل های از این نوع برای اجرا نیاز به برنامه کمکی Adobe Flash Player دارند. این برنامه معمولا بر روی آخرین نسخه مرورگرها به صورت پیشفرض نصب می باشد. فایل های از این نوع با پسوند swf ذخیره می شوند.

اپلت های جاوا : یکی دیگر از عناصر که امکان گنجاندن آن ها در صفحات وب وجود دارد اپلت های جاوا است. که البته برای اجرا در مرورگر نیاز به نصب java از قبل داریم.


 

تگ object

از این تگ برای گنجاندن انواع فایل های چند رسانه ای استفاده می شود که در ادامه صفت های آن را بررسی می کنیم.

width : عرض محیط پخش عنصر چند رسانه ای را مشخص می کند.

height : ارتفاع محیط پخش عنصر چند رسانه ای را مشخص می کند

border : ضخامت حاشیه ی دور محیط عنصر چند رسانه ای را مشخص می کند

hspace : میزان فاصله سمت چپ و راست عنصر محیط چند رسانه ای نسبت به اطراف را مشخص می کند

vspace : میزان فاصله سمت بالا و پایین محیط عنصر چند رسانه ای نسبت به اطراف را مشخص می کند.

align : محل قرار گیری عنصر در صفحه را مشخص می کند و یکی از سه مقدار right , left و center را به عنوان مقدار می پذیرد.

name : نامی برای عنصر چند رسانه ای را می توان با استفاده از این صفت انتخاب کرد که باید در کل صفحه یکتا باشد.

data : مسیر کامل نگه داری فایل مورد نظر برای نمایش را مشخص می کند.

archive : لیستی از آدرس هایی که نگه دارنده منابع و فایل های مربوط به تگ object است را به عنوان مقدار می پذیرد.

classid : مشخص کننده classid برای برنامه اجرا کننده فایل چند رسانه ای است که در registry ثبت می شود.

type : نوع  mime tipe فایل مورد نظر را مشخص می کند.

codebase : موقعیت یا آدرس جایی که کاربر می تواند plugin مورد نظر برای پخش عنصر چند رسانه ای را دریافت نماید را مشخص می کند.

standby : متنی را به عنوان مقدار می پذیرد و آن را در هنگام بارگذاری فایل نمایش می دهد.

declare : در صورتی که این صفت بولین تنظیم شود، مشخص می کند که فایل مورد نظر فقط باید معرفی شود و تا زمانی که نیاز نیست اجرا نشود.

تگ param

اکثر مواقع تگ object همراه با تگی به عنوان param که تنظیمات زمان پخش اجرای برنامه را کنترل می کند به کار میرود. صفت های تگ param به شرح زیر است :

name : یک نام مشخص برای پارامتر تعیین می کند.

value : مقداری را برای پارامتری که در صفت name آمده است را مشخص می کند.

مقادیری که می توان برای صفت name تعیین نمود بسته به اینکه تگ object چه نوع فایلی را نمایش می دهد متفاوت است. مثلا اگر فایل ما یک فایل swf باشد می توانیم پارامتر ها و مقادیر زیر را برای آن تعیین نماییم.

 • src: آدرس فایل مورد نظر برای نمایش را مشخص می کند.
 • quality : این پارامتر کیفیت نمایش فایل فلش را کنترل می کند و متواند یکی از مقادیر high , low  و یا medium باشد
 • loop : تکرار نمایش فایل فلش را کنترل می کند که می تواند یکی از مقادیر true برای ادامه پیدا کردن نمایش و false برای عدم تکرار نمایش بعد از پایان اجرا باشد.

اگر فایل نمایشی ما یک فایل صوتی، تصویری یا ویدیویی باشد می توان پارامتر های زیر را برای آن ها تعیین نمود:

 • autoplay : اجرای خودکار فایل را مشخص می کند، و می تواند یکی از مقادیر true اجرای خودکار یا false عدم اجرای خودکار را بپذیرد.
 • controller : نمایش یا عدم نمایش کنترلگرها را مشخص می کند و می تواند یکی از مقادیر true یا false را بپذیرد
 • scale : میزان بزرگنمایی فیلم را کنترل می کند و می تواند یک عدد صحیح مثلا 5 باشد

یک مثال از کاربرد تگ های object و param را که یک فایل فلش را در صفحه نمایش خواهد داد را در زیر مشاهده می کنید.

1 <object data="flashs/fc.swf" width="120" height="240" border="5">
2     <param name="src" value="flashs/fc.swf" />
3     <param name="quality" value="low" />
4     <param name="loop" value="false" />
5 </object>
نکته قابل توحه: استفاده از این تگ تقریبا منسوخ شده و کمتر مرورگری از آن پشتیبانی می کند و بیشتر از تگ embed برای قرار دادن فایل های چندرسانه ای استفاده می شود که هم استفاده از آن آسانتر و نیز همه ی مرورگر ها از آن پشتیبانی می کنند.

تگ <embed>

استفاده از این تگ بسیار آسانتر از تگ object است. زیرا دیگر نیاز نیست از تگ param استفاده کرد. از این تگ برای انواع فایل های چند رسانه ای استفاده می شود و صفت های آن به شرح زیر است:
::. کاربرد صفت های زیر همانند کاربرد آنها در تگ object است که قبلا آن ها را توضیح دادیم

alt , align , border , width , height , hspace  , vspace , name , src , loop
 • autostart : یکی از مقادیر true یا false را به عنوان مقدار می پذیرد و مشخص می کند آیا عنصر چند رسانه ای به صورت خودکار اجرا شود یا خیر. که true به معنای اجرای خودکار است.
 • type : نوع Mime Type فایل مورد نشر را مشخص می کند.
 • pluginpage : همانند صفت codebase در تگ object عمل می کند.(فقط در مرورگر NetScape ).

مثال زیر روش استفاده از تگ embed برای قرار دادن یک فایل صوتی را نشان می دهد :

<embed loop="true" autostart="true" src="/sounds/music1.mp3"></embed>

بسیار خب در این سری از آموزش های HTM تا به اینجا با دو روش قرار دادن فایل های چند رسانه ای در html آشنا شدیم. در جلسه آینده طریقه قرار دادن موزیک پس زمینه و استفاده از تگ های html5 برای قرار دادن فایل های چند رسانه ای آشنا خواهیم شد.

ارسال نظر