معرفی افزونه ها

آموزش جوملا
قدرت سیستم جوملا از این نشأد می گیرد که کاربران و توسعه دهندگان می توانند با ساخت و توسعه افزونه هایی کاربرد و کارايي این نرم افزار را گسترش دهند. پیش از این مفهوم افزونه و تعریف کامپوننت , ماژول و پلاگین را ارائه داده ایم . زبان ها یکی دیگر از افزونه های جوملا هستند . زبان ها متن های موجود در جوملا , کامپننت ها, ماژول ها و پلاگین ها را به یک زبان خاص ترجمه می کنند.
جوملا همراه با تعدادی افزونه از جمله کامپوننت پیوند ها , ماژول آخرین اخبار و پلاگین ویرایشگر TinyMCE نصب می شوند. شما می توانید با نصب افزونه هایی که توسط دیگران توسعه داده شده است قدرت و کارایی وب سایت خود را افزایش دهید.

در ادامه درباره نحوه ی استفاده از افزونه های هسته جوملا ,انتخاب افزونه های اضافی و نصب و حذف افزونه ها بحث می کنیم. همچنین افزونه های مفید و محبوب جوملا که معمولا استفاده از آنها در هر سایتی توصیه می شود را معرفی خواهیم کرد.

افزونه های هسته جوملا

افزونه هایی که پس از نصب جوملا روی آن وجود دارند و در واقع تمام آنچه شما برای ایجاد یک وبسایت نیاز دارید را فراهم می کنند.

کامپوننت ها

سیستم جوملا همراه با چهار افزونه بزرگ برای ایجاد محتوا نصب می شود : محتوا , تماس , پیوندها و خبرخوان . کامپوننت های جستجو , تبلیغات و رای گیری نیز محتوایی برای نمایش در بخش کاربری ایجاد می کنند اما محتوای این کامپوننت ها اغلب توسط ماژول ها نمایش داده می شود. بهتر است پیش از نصب افزونه های جدید برای اهداف خاص , کار با این افزونه ها را یاد گرفته و مفاهیم مربوط به آنها را درک کنید. با این عملیا مدیریت وبسایت شما تا حد ممکن ساده شده و شما می توانید مطمئن باشید که این افزونه ها به خوبی توسط تیم توسعه دهنده جوملا پشتیبانی می شوند.

محتوا

استفاده از این کامپوننت را در بخش های قبلی شرح داده ایم .در این بخش یک امکان اضافی اما مهم را شرح می دهیم : تابع افزودن مطلب در بخش کاربری سایت . این تابع بسیار مفید است زیرا با استفاده از آن امکان ایجاد مطلب و مدیریت مطالب را برای کاربرانی که به بخش مدیریت سایت شما دسترسی ندارند , فراهم می کنید .

در نسخه جوملا ۱.۵ هر کاربر در یک گروه کاربری قرار دارد. دسترسی گروه های کاربری مختلف برای کار با مطالب در بخش کاربری سایت متفاوت و به شرح زیر است :

نویسندگان می توانند مطلب جدید ایجاد کرده و مطالب قبلی خود را ویرایش کنند.

ویرایشگر ها می توانند تمام کار های نویسندگان را انجام داده و علاوه بر آن مطالب دیگران را نیز ویرایش کنند.

ناشران می توانند تمام کار های ویرایشگر ها را انجام داده و علاوه بر آن یک مطلب را منتشر کنند , یعنی مطلب برای بازدید کنندگان سایت نمایش داده شود ( سطح دسترسی مطلب عمومی تعریف شود )

دسترسی های گروه های کاربری مدیر, مدیریت و مدیر سایت در بخش کاربری مشابه دسترسی های ناشران است .


اگر اطلاعات نمونه را نصب کرده باشید در حال حاضر منو های نمونه ایجاد شده و می توانید در بخش کاربری وارد سایت شوید . پس از ورود منویی را مشاهده می کنید که فقط برای کاربران وارد شده نمایش داده می شود. با کلیک روی لینک ارسال مطلب در این منو یک صفحه ویرایش خالی باز می شود. استفاده از ویرایشگر مشابه بخش مدیریت است. مانند مدیران سایت شما نیز می توانید تصاویر و لینک ادامه مطلب را درج کرده و در صورت نیاز مطلب خود را صفحه بندی کنید. همچنین شما باید مجموعه مطلب را انتخاب کرده و ضمن تعیین وضعیت انتشار آن , مشخص کنید مطلب در صفحه نخست نمایش داده شود یا خیر . اگر میخواهید مطلب را ذخیره کنید اما مطلب هنوز برای انتشار آماده نیست وضعیت انتشار آن را به منتشر نشده تغییر دهید. کاربرانی که نویسنده یا ویرایشگر هستند امکان انتشار یک مطلب را ندارند.این گزینه زمانی مفید است که شما به عنوان مدیر سایت می خواهید پیش از انتشار یک مطلب برای عموم آن را بررسی و در صورت لزوم ویرایش کنید. اگر می خواهید کاربران امکان انتشار مطالب خود را داشته باشند باید گروه کاربری آنها را ناشر تعریف کنید,در این صورت توجه داشته باشید که آنها می توانند وضعیت انتشار مطالب دیگران را نیز تغییر دهد.شکل زیر صفحه ارسال مطلب در بخش کاربری را برای گروه کاربری ناشر را که امکان انتشار مطالب را دارند , نشان می دهد.


برای کاربرانی که امکان ویرایش یک مطلب را دارند هنگام مشاهده صفحه ای که شامل آن مطلب باشد ( نمایش مطلب , بلاگ بخش یا مجموعه و لیست بخش یا مجموعه ) یک آیکن ویرایش نمایش داده می شود . با کلیک روی این آیکن صفحه ویرایش مطلب باز می شود.

کامپوننت محتوا امکانات بسیاری را برای شما فراهم می کند . از همه مهمتر این که برای هر مطلب , توصیف مجموعه و توصیف بخش می توانید محتوای مورد نظر را با طراحی دلخواه خود ایجاد کنید.

روش های مختلفی برای نمایش مطالب ایجاد شده در کامپوننت محتوا وجود دارد که طرح های مختلف منو نام دارد :

طرح مطلب : یک مطلب را نمایش می دهد .

لیست مجموعه : در این طرح لیستی از مطالب بایگانی نشده یک مجموعه که کاربر امکان مشاهده آنها را دارد, نمایش داده می شود ( به عنوان مطالب منتشر نشده موجود در مجموعه برای ویرایشگر ها و ناشران نمایش داده می شود ) . با کلیک روی عنوان هریک از مطالب آن مطلب در طرح مطلب نمایش داده می شود.

بلاگ مجموعه : در این طرح متن مقدمه ( هرچیزی که قبل از لینک ادامه مطلب وارد کرده اید )مطالب بایگانی نشده یک مجموعه که کاربر امکان مشاهده آنها را دارد , نمایش داده می شود. با استفاده از پارامتر ها می توانید تعداد مطالب و تعداد ستون هایی که مطالب در آن نمایش داده م یشوند را کنترل کنید . با کلیک روی لینک ادامه مطلب یا عنوان پیوندی ( این گزینه را باید در پارامتر ها انتخاب کنید ) هریک از مطالب آن مطلب در طرح مطلب نمایش داده می شود .

لیست بخش : در این طرح لیست مجموعه های موجود در بخش نمایش داده می شود. با کلیک روی عنوان هر مجموعه طرح لیست مجموعه برای آن نمایش داده می شود.

بلاگ بخش :در این طرح متن مقدمه ( هرچیزی که قبل از لینک ادامه مطلب وارد کرده اید )مطالب بایگانی نشده یک بخش که کاربر امکان مشاهده آنها را دارد , نمایش داده می شود. با استفاده از پارامتر ها می توانید تعداد مطالب و تعداد ستون هایی که مطالب در آن نمایش داده م یشوند را کنترل کنید . با کلیک روی لینک ادامه مطلب یا عنوان پیوندی ( این گزینه را باید در پارامتر ها انتخاب کنید ) هریک از مطالب آن مطلب در طرح مطلب نمایش داده می شود .

بلاگ صفحه نخست : در این طرح متن مقدمه ( هرچیزی که قبل از لینک ادامه مطلب وارد کرده اید )مطالب بایگانی نشده موجود در صفحه نخست که کاربر امکان مشاهده آنها را دارد , نمایش داده می شود. با استفاده از پارامتر ها می توانید تعداد مطالب و تعداد ستون هایی که مطالب در آن نمایش داده م یشوند را کنترل کنید . با کلیک روی لینک ادامه مطلب یا عنوان پیوندی ( این گزینه را باید در پارامتر ها انتخاب کنید ) هریک از مطالب آن مطلب در طرح مطلب نمایش داده می شود .

فهرست مطالب بایگانی شده : در این طرح مطالبی که وضعیت آنها به بایگانی شده تغییر یافته, است نمایش داده می شوند. این مطالب در لیست ها و بلاگ ها نمایش داده نمی شوند اما امکان جستجوی آنها وجود دارد.ش

ما می توانید با ایجاد لینک کمکی گزینه های آرشیو شده را نمایش دهید .از جمله ایجاد یک گزینه منو با طرح مطالب بایگانی شده , استفاده از ماژول محتوای بایگانی شده و یا حتی لینک به یک مطلب بایگانی شده در یک مطلب دیگر .

ارسال مطلب : در این طرح یک صفحه ویرایش خالی برای ایجاد مطلب جدید نمایش داده می شود.

ارسال نظر