مدیریت منوها

آموزش جوملا

همراه با داده های نمونه تعدادی منو نیز راه اندازی و ماژول ها ی مرتبط با آنها نیز پیکربندی شده است.شما می توانید از همین منو ها به عنوان نمونه برای ساخت منو های جدید سایت خود استفاده کنید.

مدیریت منو

برای دسترسی از منو , منوها گزینه مدیریت منو را انتخاب کنید. در صفحه مدیریت منو , منو های موجود در اطلاعات نمونه در یک جدول نمایش داده می شوند.در هر ستون از جدول اطلاعاتی مرتبط با هریک از منو ها نمایش داده می شود.


ستون های موجود عبارتند از :

عنوان : این فیلد نام منو است. برای ویرایش یک منو می توانید روی عنوان آن کلیک کنید.

نوع : این فیلد یک نام یکتا برای منو است . هر منو باید یک نام یکتا داشته باشد.

گزینه (های) منو : با کلیک روی این آیکن صفحه ویرایش گزینه های منو برای این منو خاص باز می شود.

تعداد منتشر شده : در این ستون تعداد گزینه های منو منتشر شده نمایش داده می شود.

تعداد منتشر نشده : در این گزینه تعداد گزینه های منو منتشر نشده نمایش داده می شود.

تعداد زباله ها : تعداد گزینه های منو که حذف شده اند اما هنوز از زباله دان منو حذف نشده اند.

تعداد ماژول ها : تعداد ماژول هایی که با یک منو خاص مرتبط هستند . منو با استفاده از ماژول ها در سایت نمایش داده می شوند.

شناسه :یک شماره یکتا که به هر منو اختصاص داده می شود.نکته

منو اصلی یا منویی که شامل صفحه اصلی یا خانه سایت است را حذف نکنید.این کار باعث می شود در صفحه اول سایت خطای ۴۰۴ یا پیدا نشدن صفحه مورد نظر رخ دهد( و این یعنی بدون یک گزینه منو که به صفحه اول سایت اشاره کند سایر صفحات نیز پیدا نخواهند شد). اگر منو اصلی سایت یا گزینه منو صفحه نخست را حذف کردید برای اصلاح می توانید یک منو جدید ایجاد کرده و یک گزینه منو با طرح صفحه نخست در آن ایجاد کنید و یا یکی از منو های موجود را ویرایش کرده و یک گزینه منو با طرح صفحه نخست در آن ایجاد کنید.

گزینه های منو

برای دسترسی به گزینه های یک منو می توانید در صفحه مدیریت منو روی آیکن گزینه های منو کلیک کرده یا از منو ,منو ها,نام منویی که گزینه های آن باید ویرایش شوند را انتخاب کنید.

پس از انتخاب یک منو برای ویرایش یا اضافه کردن گزینه منو , صفحه ویرایش گزینه های منو برای آن منو خاص باز می شود.در این صفحه لیستی از گزینه های موجود در منو نمایش داده شده و امکان ویرایش , ایجاد, کپی و انتقال گزینه های منو نیز فراهم شده است.تابع کپی زمانی مفید است که شما تعدادی گزینه منو دارید که اکثر پارامتر های آنها مشابه است در این صورت می توانید در یک گزینه منو تمام پارامتر ها را تنظیم کرده و هر تعداد که لازم است از آن کپی بگیرید سپس نام و لینک به مطالب یا گزینه کامپوننت را ویرایش کنید.تابع انتقال نیز زمانی مفید است که میخواهید سازماندهی منو ها را تغییر داده و یک گزینه منو را از یک منو به منویی دیگر انتقال دهید.

در صفحه مدیریت گزینه های منو روی دکمه جدید در نوار ابزار کلیک کنید.صفحه ای باز می شود که از شما میخواهد نوع گزینه منویی که می خواهید ایجاد کنید را انتخاب کنید.چهار نوع اصلی زیر برای گزینه های منو وجود دارد:

لینک داخلی :این نوع معمول ترین نوع گزینه های منو است.این گزینه ها در واقع لینک به محتوای موجود روی دامنه یا وب سایت شما هستند.

لینک خارجی :این نوع به شما امکان می دهد گزینه منویی ایجاد کنید که لینک به صفحه ای خارج از وبسایت شما باشد.

جدا کننده : این نوع یک گزینه منو به عنوان فاصله بین سایر گزینه های منو ایجاد می کند.شما می توانید یک طرح گرافیکی یا یک متن به این گزینه اختصاص دهید.

عنوان انگلیسی : با استفاده از این نوع می توانید به یک گزینه منو موجود لینک دهید.دقت کنید که در لینک داخلی زیر نوع های زیر نیز وجود دارد :

مطالب : این نوع به شما امکان می دهد گزینه منویی ایجاد کنید که لینک به یک مطلب خاص یا گروهی از مطالب در بخش , مجموعه و یا صفحه نخست باشد. اگر نمایش گروهی از مطالب در بخش یا مجموعه را انتخاب کنید امکان انتخاب دو طرح نمایش برای شما وجود دارد : طرح وبلاگ یا نمایش لیست مطالب . در طرح وبلاگ متن مقدمه مطالب موجود در گروه همراه با لینک ادامه مطلب (در صورت وجود ) نمایش داده می شود . در طرح لیست مطالب تنها عنوان مطالب موجود در گروه همراه با اطلاعات هریک از آنها در یک جدول نمایش داده می شود.

تماس ها : این نوع به شما امکان می دهد گزینه منویی ایجاد کنید که لینک به مجموعه ای از تماس ها یا یک تماس خاص باشد.تماس ها با استفاده از کامپوننت تماس ها در منو کامپوننت ها پیکربندی می شوند.

خبرخوان ها : این نوع به شما امکان می دهد گزینه منویی ایجاد کنید که لینک به هریک از خبر خوان هایی باشد که آنها را در کامپوننت خبرخوان در منو کامپوننت ها پیکربندی کرده اید.

رای گیری : این نوع به شما امکان می دهد گزینه منویی ایجاد کنید که لینک به هریک از نظر سنجی هایی باشد که آنها را در کامپوننت رای گیری در منو کامپوننت ها پیکربندی کرده اید.

کاربر : این نوع به شما امکان می دهد گزینه منویی ایجاد کنید که لینک به یکی از صفحات مرتبط با کاربر باشد. این صفحات عبارتند از : صفحه ورود, ثبت نام , بازیابی گذرواژه و نام کاربری , طرح کاربر (که به مدیریت سایت امکان می دهد یک صفحه خوش آمد گویی برای کاربران وارد شده در سایت ایجاد کند که پس از صفحه ورود نمایش داده می شود.) و طرح فرم کاربر (که به کاربران امکان می دهد تا مشخصات خود را ویرایش کنند)

پیوند ها :این نوع به شما امکان می دهد گزینه منویی ایجاد کنید که لینک به تمام پیوند ها یا مجموعه ای از پیوند ها باشد که آنها را در کامپوننت پیوندها در منو کامپوننت ها ایجاد کرده اید.همچنین می توانید گزینه منویی ایجاد کنید که یک فرم برای ارسال پیوند توسط کاربران برای سایت فراهم کند.

لینک آور : با استفاده از این نوع می توانید یک لینک خارجی را با استفاده از یک iframe در سایت خود نمایش دهید. استفاده از این گزینه زمانی مفید است که می خواهید کاربران سایت شما ضمن دسترسی به یک سایت دیگر و استفاده از منو های آن سایت , همچنان در سایت شما باقی مانده و از سایر گزینه های سایت شما نیز استفاده کنند.اگر یک کامپوننت یا افزونه جدید به جوملا اضافه کنید, انواع جدیدی برای گزینه های منو مرتبط با همان کامپوننت یا افزونه در این صفحه اضافه می شوند.پس از انتخاب نوع منو صفحه ای باز می شود که در آن امکان پیکربندی و ویرایش پارامتر های گزینه ی منو برای شما فراهم شده است. پارامتر های منو در انواع مختلف متفاوت است.

نکته

دقت کنید که پارامتر های پیشرفته به شما امکان می دهد برخی پارامتر های مطلب را در سطح منو تعیین کنید.اگر پارامتر های پیشرفته یک گزینه منو نسبت به مقادیر کلی تعیین شده تغییر کند , مقادیر تعیین شده در پارامتر های پیشرفته گزینه منو ارجحیت دارد. پارامتر های کلی مطالب روی کل مطالب سایت اعمال می شود و هرکدام را می توان برای هریک از مطالب جداگانه مقدار دهی کرد. اگر پارامتری در یک مطلب تغییر داده شود مقدار تعیین شده در آن مطلب نسبت به مقدار کلی تعیین شده ارجحیت دارد.همچنین اگر مقدار یک پارامتر در یک گزینه منو تغییر داده شود مقدار تعیین شده در گزینه منو روی مطالب موجود در آن گزینه اعمال خواهد شد.

 

ارسال نظر